W 80 rocznicę zakończenia II wojny światowej grupa młodzieży z ZSP – 4TB i LO – 2A zrealizowała w ramach Zielonej Szkoły projekt “Gdańsk wojenny”.
Poznanie regionu będącego miejscem i symbolem rozpoczęcia II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego XX w. zaczęło się od Westerplatte, które w polskiej historiografii stało się symbolem nieustającego oporu.
Młodzież mogła poznać nazwiska bohaterskich obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz założenia genialnego planu obrony tego miejsca.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Gdańska, jednego z najważniejszych miast w basenie Morza Bałtyckiego. Trasa prowadziła przez najważniejszą pod względem historycznym część miasta, które w wyniku działań wojennych zostało zniszczone.
Dzień zakończyła wizyta w Teatrze Szekspirowskim, który słynnie z otwieranego dachu i jest “perełką architektoniczną” wśród budynków teatrów dramatycznych w Polsce.
Drugiego dnia pobytu na Wybrzeżu młodzież poznała, w warunkach pozaszkolnych, dziedzictwo narodowe oraz możliwości rozwoju nowoczesnego państwa na przykładzie Gdyni.
W trakcie spaceru po mieście zwiedzili legendarny niszczyciel ORP Błyskawica oraz Muzeum Marynarki Wojennej, które nie zawiodło pasjonatów militariów z czasów II wojny światowej.
Trzeci dzień rozpoczął się od udziału w spektaklu i interaktywnej lekcji życia “Jomo” w teatrze Gdynia Główna. W trakcie spektaklu młodzież wspólnie z aktorami zastanawiała się, jak funkcjonuje w odniesieniu do nowych technologii, w jakiej jest kondycji, kiedy sięga po internet i co najważniejsze – opracowała strategie pomagające tolerować bolesne emocje i sposoby radzenia sobie w trudnych momentach. Przy tej okazji objawiły się ukryte talenty aktorskie w naszej grupie.
Kolejnym punktem projektu było zwiedzanie zachowanych fragmentów Rejonu Umocnień Półwyspu Helskiego i przybliżenie tragicznych wydarzeń i trudnych decyzji związanych z obroną Helu, która trwała do 2 października 1939 r.
Ostatni dzień był podsumowaniem zdobytej wiedzy w Muzeum II Wojny Światowej.
Młodzież mogła sprawdzić zdobytą wiedzę przez rozwiązywanie kart pracy i quizów na temat poznanych miejsc i ich historii. Skonfrontowali także jakie miejsce zajmują te wydarzenia w świadomości historycznej młodych Polaków.
Cała wyprawa miała na celu spotkania z żywą historią i atrakcyjnym przekazem historycznym, który trafi do wrażliwości młodzieży i zainteresuje opowieścią o II wojnie światowej w 80 rocznicę jej zakończenia. Ale także tworzenie atmosfery sprzyjającej kształtowaniu twórczej postawy młodzieży, krytycznego myślenia i odpowiedzialności za własne decyzje oraz integrację i współpracę w grupie.
Cele projektu zostały zrealizowane.
Opiekę nad młodzieżą i oprawę merytoryczną sprawowały i tworzyły nauczycielki z ZSP i LO Panie Teresa Jabłońska, Beata Szelągiewicz, Danuta Waszak i Marlena Czyż.





