logo_ŚDZ_2025

7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia przebiega pod hasłem: “Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”.

Celami tegorocznej kampanii jest:

  1. Podnoszenie świadomości na temat różnic w przeżywalności matek i noworodków oraz potrzeby priorytetowego traktowania długoterminowego dobrostanu kobiet.
  2. Popieranie skutecznych inwestycji poprawiających zdrowie kobiet i dzieci.
  3. Zachęcanie do zbiorowych działań mających na celu wsparcie rodziców i pracowników służby zdrowia zapewniających intensywną opiekę zdrowotną.
  4. Przekazywanie przydatnych informacji zdrowotnych dotyczących ciąży, porodu i okresu poporodowego.

Zdrowie matek i dzieci jest podstawą zdrowych rodzin i społeczności, pomagając zapewnić nam wszystkim pełną nadziei przyszłość. Światowy Dzień Zdrowia obchodzony 7 kwietnia 2025 roku, to całoroczna kampania na rzecz zdrowia matek i noworodków. Kampania zatytułowana “Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” będzie wzywać rządy i społeczności zajmujące się ochroną zdrowia do wzmożenia wysiłków na rzecz położenia kresu zgonów matek i noworodków, którym można zapobiec. Każdego roku blisko 300 000 kobiet traci życie z powodu ciąży lub porodu, ponad 2 miliony dzieci umiera w pierwszym miesiącu życia, a kolejne miliony rodzą się martwe. To mniej więcej jedna możliwa do uniknięcia śmierć co 7 sekund. Kobiety i rodziny na całym świecie potrzebują wysokiej jakości opieki, która zapewni im wsparcie fizyczne i emocjonalne przed, w trakcie i po porodzie. Systemy opieki zdrowotnej muszą ewoluować, aby radzić sobie z wieloma problemami zdrowotnymi, które mają wpływ na zdrowie matki i noworodka. Należą do nich nie tylko bezpośrednie powikłania położnicze, ale także schorzenia psychiczne, choroby niezakaźne i planowanie rodziny.

Zdrowie matki oznacza zdrowie kobiety w czasie ciąży, porodu i okresu poporodowego. Każdy etap powinien być pozytywnym doświadczeniem zapewniającym kobietom i ich dzieciom osiągnięcie pełnego potencjału w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia. Chociaż w ciągu ostatnich dwóch dekad poczyniono znaczne postępy. W 2020 roku w trakcie ciąży i porodu oraz po porodzie zmarło około 287 000 kobiet. Liczba ta jest niedopuszczalnie wysoka. Najczęstszymi bezpośrednimi przyczynami obrażeń i śmierci matek są nadmierna utrata krwi, infekcja, wysokie ciśnienie krwi, niebezpieczna aborcja i utrudniony poród, a także przyczyny pośrednie, takie jak anemia, malaria i choroby serca. Większości zgonów matek można zapobiec, pod warunkiem terminowego leczenia przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia pracującego we wspierającym środowisku. Położenie kresu możliwej do uniknięcia śmierci matek musi pozostać priorytetem światowego programu działań. Jednocześnie samo przeżycie ciąży i porodu nigdy nie będzie wyznacznikiem skutecznej opieki zdrowotnej nad matką. Niezwykle istotne jest zwiększenie wysiłków na rzecz ograniczenia obrażeń i niepełnosprawności matek, w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Każda ciąża i poród są wyjątkowe. Zajęcie się nierównościami wpływającymi na wyniki w zakresie zdrowia, zwłaszcza na zdrowie seksualne i reprodukcyjne oraz prawa i płeć, ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wszystkim kobietom dostępu do godnej szacunku i wysokiej jakości opieki położniczej.

Zapoznajcie się proszę z gazetką przy pokoju pani pielęgniarki dotyczącej Światowego Dnia Zdrowia. Znajdziecie tam informacje takie jak:

  • Przyszli rodzice dbajcie o zdrowie już teraz.
  • Kalendarz szczepień kobiet planujących ciążę.
  • Nie pozwól odejść swojemu szczęściu.
  • Produkty spożywcze, których należy unikać w diecie kobiet ciężarnych.
  • Zalety karmienia piersią dla dziecka.
  • Tata od zadań specjalnych.
  • Korzyści też dla mamy.

Anna Pawlak – Koordynator ds. zdrowia

Przejdź do treści