Projekt “Wiara i Pamięć”, który w swoim założeniu miał za zadanie ocalić od zapomnienia pamięć o męczennikach ziemi wrzesińskiej, poprzez przypomnienie okrucieństwa wojny, doczekał się nowej edycji. Kolejnym wyzwaniem dla młodzieży i zaangażowanych opiekunów projektu będzie praca badawcza poświęcona osobie ks. Jana Szlachty – męczennika czasów wojny, dziekana wrzesińskiego i niezłomnego przewodnika młodzieży. Tenże lokalny patriota zasługuje na uznanie i rozpowszechnianie kultu. Należy zaznaczyć rolę, jaką odegrał dla młodego pokolenia jako gorliwy i pełen poświęcenia duszpasterz, inicjator wielu stowarzyszeń i ruchów, obrońca polskości nie wahający się nazywać zła po imieniu, nieugięty wobec prześladowań nazistów, autorytet dla obozowych więźniów, jednocześnie ukazujący swoją postawą wartość rodziny oraz domu rodzinnego, w dodatku spowiednik i kierownik duchowy Prymasa Hlonda.
W nowej odsłonie projekt został objęty honorowym patronatem Prymasa Polski, ciesząc się nadal dotychczasowym patronatem starosty wrzesińskiego i burmistrza Miasta i Gminy Września. Podjęta została również współpraca z wójtem Gminy Niechanowo oraz lokalną społecznością. Prace nadal będą prowadzone pod duchową opieką dziekana rejonu wrzesińskiego, a pod merytorycznym nadzorem Muzeum Dzieci Wrzesińskich.
Autorzy projektu: Małgorzata Kurkowska, Sylwia Parus-Jarmużek, Łukasz Korbolewski, ks. Leszek Zych, pod przewodnictwem Weroniki Suplewskiej, zainicjują kolejne ciekawe przedsięwzięcia. Planowane jest zaangażowanie młodzieży w różne inicjatywy: podróże do miejsc związanych z Dziekanem Szlachtą, nawiązanie kontaktu z archiwami diecezjalnymi oraz parafiami, w których posługiwał, nagranie filmu o wrzesińskim Męczenniku oraz publikacja zawierająca obszerne fakty z jego życia. Do przygotowania książki oraz artykułów w niej zawartych zastanie zaproszona młodzież oraz wiele ciekawych osób.
Innym zadaniem projektu jest wyznaczenie przy współpracy z władzami miasta i gmin miejsc pamięci poświęconych ks. Szlachcie.
Jednakże zasadniczym celem jest ukazanie Dziekana jako opiekuna i nauczyciela młodzieży, jako orędownika na nowe i zarazem niespokojne czasy.