logo_szczepienia_2024

Europejski Tydzień Szczepień 2024 (21-27 kwietnia)

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z centralą WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień. Celem kampanii jest zapewnienie do 2030 roku bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim obywatelom. Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi (dla dorosłych) czy RSV.

Musimy pamiętać o tym, że:

  • szczepienia ratują życie,
  • epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków,
  • powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą trwałymi następstwami, a nawet śmiercią – szczególnie małym dzieciom,
  • szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia,
  • szczepienia są tańsze, niż leczenie powikłań chorób zakaźnych,
  • szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Czy szczepienia są bezpieczne?
Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczne i skuteczności. Każda szczepionka wprowadzona na polski rynek musi pozytywnie przejść badania laboratoryjne. Kontrolowane są wszystkie serie szczepionek wprowadzane do obrotu w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stale monitoruje niepożądane odczyny poszczepienne.

Gdzie można wykonać szczepienia ochronne?
Szczepienia ochronne (obowiązkowe i zalecane) są realizowane np. w przychodniach, które udzielają świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/zdrowie/europejski-tydzien-szczepien

Materiały:

Anna Pawlak

koordynator ds. zdrowia

Skip to content