logo_Bitwa_Sokołowo_2024

176. rocznica Bitwy pod Sokołowem

Dnia 2 maja 2024r. mieszkańcy Wrześni oraz uczniowie ZSP uczcili pamięć polskich powstańców – kosynierów z roku 1848, walczących w obronie wolności z pruskim zaborcą. Bitwa pod Sokołowem 2 maja 1848r. to drugie po Strajku Dzieci Wrzesińskich z 1901r. wydarzenie, które na stałe zapisało się na kartach historii Polski i naszej małej ojczyzny. Pamięć o tym wydarzeniu jest dzisiaj ważnym i silnym czynnikiem integrującym lokalną społeczność.

Tradycyjnie organizatorami uroczystości patriotycznej w 176. rocznicę Bitwy pod Sokołowem byli Burmistrz Wrześni, Towarzystwo Unia Wrześnian, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Przed pomnikiem – kopcem odbyła się główna część uroczystości, którą poprowadził Szymon Adamczyk, członek Zarządu Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Referat okolicznościowy przygotowany przez panią Alicję Śmiejkowską odczytała Patrycja Zajda uczennica naszej szkoły z klasy trzeciej technik architektury krajobrazu. W części słowno – muzycznej wystąpili również uczniowie naszej szkoły przygotowani przez panią Renatę Bianek: Patrycja Zajda z klasy trzeciej technik architektury krajobrazu, Nikodem Jezierny abiturient ZSP z klasy piątej technik budownictwa oraz Maksymilian Wysocki uczeń klasy pierwszej technik informatyk.

Na zakończenie uroczystości oficjalne delegacje samorządowców, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych oddały hołd poległym w bitwie, w postaci złożenia wiązanek kwiatów na mogile kosynierów. Hołd poległym kosynierom oddali również wrzesińscy Bracia Kurkowi poprzez oddanie salutu armatniego.

Skip to content