logo_Berlin2023

25 tysięcy kroków w Berlinie

14 grudnia 2023 roku uczniowie klas 3 TER oraz 1bTI wraz z nauczycielkami panią Katarzyną Graczyk, panią Roksaną Owczarzak, panią Dorotą Klechammer wybrali się na wycieczkę do Berlina. W rolę przewodnika wcieliła się pani Lidia Kostrzewa, która w ciekawy sposób przedstawiła najważniejsze atrakcje turystyczne oraz wydarzenia z historii Niemiec.

Grupa rozpoczęła wędrówkę od Reichstagu – siedziby niemieckiego parlamentu, skąd udała się do niezwykle wymownego w swej prostocie pomnika upamiętniającego zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Holocaust-Mahnmal składa się z 2711 kamiennych bloków. Kolejną atrakcją była Brama Brandenburska – symbol zjednoczenia Niemiec i jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Berlina. Najważniejszym elementem, wspartej na 6 kolumnach budowli, jest umieszczona na szczycie kwadryga, którą uskrzydlona bogini Nike kieruje do miasta. Przy Bramie swój początek ma jedna z najpiękniejszych ulic w mieście – Unter den Linden (Aleja pod Lipami), którą uczniowie dotarli do Placu Aleksandra, mijając po drodze Checkpoint Charlie. W okresie zimnej wojny było to jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim. Uwagę zwróciła Katedra Berlińska, która jest jedną z architektonicznych pereł w stolicy Niemiec, a swym wyglądem nawiązuje do Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Położona nad brzegiem rzeki Sprewy, miała symbolizować potęgę panującej dynastii Hohenzollernów. Tuż obok Katedry Berlińskiej wznosi się jeden z najważniejszych ośrodków muzealnych na świecie. Museuminsel, czyli Wyspa Muzeów. Jest to kompleks budynków w samym sercu miasta, od 1999 roku widniejący na liście UNESCO. Aleksanderplatz, jest rozległym placem, na którym życie tętni niemal całą dobę. Wokół niego znajduje się wiele kawiarni, restauracji, a także znane domy towarowe. Jest popularnym miejscem spotkań, ulicznych występów i różnego typu inicjatyw. Charakterystycznym punktem na placu jest m.in. Zegar Urania pokazujący 24 strefy czasowe, nad którym góruje ażurowy model Układu Słonecznego. W pobliżu placu znajduje się również kolejna ikona Berlina, najwyższa budowla w całych Niemczech (mająca 368 m wysokości) – wieża telewizyjna. Uczniowie ZSP odwiedzili tutaj Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie mieli okazję spróbować niemieckich potraw, podziwiać dekoracje oraz poznać świąteczne tradycje. Kolejnym punktem wizyty w Berlinie było zwiedzanie Niemieckiego Muzeum Techniki – które może pochwalić się bogatą kolekcją rozciągającą się na wiele dziedzin. Najbardziej okazałe eksponaty zwiedzający zobaczyli w sekcjach poświęconych: kolejnictwu, lotnictwu, transportowi drogowemu oraz żegludze. Oprócz nich na odwiedzających czekały również wystawy poświęcone m.in.: historii cukru, tekstyliom, chemii i farmacji, produkcji kufrów i biżuterii, technice filmowej, technice fotograficznej, informatyce, technice druku i papiernictwu. Ostatnim punktem w programie wycieczki była wizyta w dzielnicy Kudamm, gdzie poza Kościołem Pamięci uczniowie odwiedzili kolejny, najbardziej spektakularny jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie, po czym pełni wrażeń wrócili do Wrześni.

Skip to content