logo_SD_AIDS_2023

Światowy Dzień AIDS!!!

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 39 milionów ludzi na świecie jest zakażonych wirusem HIV. Z każdym rokiem przybywa młodych osób zakażonych wirusem. Powodem między innymi jest wczesna aktywność seksualna, jak również zażywanie substancji psychoaktywnych. Niski poziom edukacji seksualnej polskiej młodzieży skutkuje brakiem stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń podczas zbliżeń seksualnych, czy postrzeganiem prezerwatywy jedynie jako środka antykoncepcyjnego, a nie zmniejszającego ryzyko schorzeń przenoszonych drogą płciową.

Zakażeni to nie tylko młodzi ludzie, ale również osoby starsze. Około 2,8 miliona to osoby powyżej 50 roku życia. U osób starszych zakażenie wirusem HIV przebiega szybciej niż u osób młodszych, dlatego seniorzy są bardziej narażeni na rozwój AIDS.

Zawsze warto zrobić test w kierunku HIV po każdym ryzykownym zachowaniu. Aktualne adresy Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS – kliknij tutaj!

Na tej samej stronie również znajdziecie informacje o chorobach przenoszonych drogą płciową.

Przy pokoju nauczycielskim porozkładane są ulotki związane z HIV i AIDS oraz gazetka przy pokoju pani pielęgniarki. Również w dniu jutrzejszym na przerwach, będą rozdawane czerwone kokardki, jako symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS.

Skip to content