logo_wycieczka_Żabikowo_2023

Trzy dni z historią II Wojny Światowej w Wielkopolsce

Grupa uczniów klasy 2bTE wraz z wychowawcą panem Witoldem Michalakiem oraz uczniami pozostałych szkół średnich z Wrześni brała udział w projekcie “Historia i kultura Żydów. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci.”

W dniu 12 września odwiedzili Fort VII w Poznaniu, w którym w czasie II Wojny Światowej zorganizowano pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny “Konzentrationlager-Posen”.

W kolejnym tygodniu w dniu 20 września ta sama grupa udała się do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, gdzie mieścił się obóz karno-śledczy.

Następnie w dniu 28 września grupa zwiedziła Ośrodek zagłady Chełmno nad Nerem (niem. SS-Sonderkommando Kulmhof), w którym mieścił się główny ośrodek masowej zagłady ludności żydowskiej z Kraju Warty (niem. Wartheland) oraz więźniów łódzkiego getta. Kolejnym punktem było odwiedzenie mogił pomordowanych żydów, w położonym niedaleko Chełmna, Lesie Rzuchowskim, gdzie znajdują się również resztki krematoriów.

Były to bardzo intensywne trzy dni, podczas których uczniowie zostali zapoznani z trudną i przygnębiająca historią Polaków i Żydów w czasie wojny na ówczesnych terenach Kraju Warty.

Dzięki tym wycieczkom uczniowie dowiedzieli się, że na bliskich nam terenach znajdują się miejsca, które swoją historią, choć na mniejszą skalę, nie ustępują bardziej znanemu Auschwitz-Birkenau. Warto było to zobaczyć.

Skip to content