TRAKO23-00

Wycieczka na targi TRAKO 2023 do Gdańska

Dnia 22 września br. uczniowie z klasy 2TM pod opieką wychowawcy pana Szymona Ladorskiego oraz pani Małgorzaty Andrzejewskiej i księdza Pawła Haczyńskiego byli na targach branży transportu kolejowego TRAKO 2023 w Gdańsku. Dojazd do Gdańska na Dzień Edukacji i Kariery oraz przejazd z powrotem zapewniły Koleje Wielkopolskie podstawiając specjalny pociąg dla uczniów z Poznania, Wrześni i Gniezna.

Już w czasie jazdy można się było dowiedzieć z ekranów informacyjnych o pracy w zawodzie technik mechanik w zakładach utrzymania taboru Kolei Wielkopolskich.

W Gdańsku, na początku wzięliśmy udział w integracyjnych grach branżowych Tower of Power oraz Rope Puller, gdzie można było sprawdzić umiejętności wzajemnej współpracy, komunikacji i osiągania celów.

Następnie byliśmy na prelekcji dotyczącej praktycznej strony zawodu, możliwości pracy oraz kształcenia w kierunku transportu kolejowego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oferta edukacyjna powstaje w oparciu o współpracę spółek kolejowych z wyższymi uczelniami technicznymi, co skutkuje dualnymi stażami studenckimi dającymi możliwość zdobywania równolegle wiedzy teoretycznej i praktycznej. Uczniowie mogli zapoznać się z tym jak wygląda proces starania się o praktyki zawodowe, stypendia i aplikowania o pracę.

Na stoiskach targowych swoją ofertę prezentowały firmy branży transportu szynowego, a dla pasjonatów i miłośników kolejnictwa umożliwiono zwiedzanie lokomotyw, wagonów i pojazdów technicznych wystawionych na torach ekspozycji zewnętrznej.

Po zwiedzeniu targów postanowiliśmy wykorzystać piękne popołudnie i poszliśmy całą grupą na morską plażę. Tutaj był czas na odpoczynek i zabawę. Kilka osób zdecydowało się nawet na krótką kąpiel w morzu.

Z terenu targów, zarezerwowanymi autobusami, dojechaliśmy na dworzec kolejowy w Gdańsku. Zadowoleni wracaliśmy do Wrześni, a podróż minęła w atmosferze dobrej zabawy, żartów i śmiechów, z pochrapywaniem w tle tych najbardziej zmęczonych.

Skip to content