logo_Belgia_2023

Poznaj polskie ślady w Europie – wycieczka do Belgii i Holandii

Członkowie Samorządu Szkolnego oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu w dniach 06-08 września 2023 roku uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Belgii i Holandii.

Wyjazd otrzymał dofinansowanie w ramach programu MEiN “Poznaj Polskie Ślady w Europie”

W trakcie wyjazdu mieliśmy okazję zobaczyć:

  • Bruksela: rondo Schumana z budynkiem Berlaymont – siedzibą Komisji Europejskiej i Justus Lipsius mieszczącym Radę Unii Europejskiej.
  • Parlament Europejski, zwiedzanie wystawy Parlamentarium.
  • Starówkę brukselską – fontannę Maneken Pis. Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli.
  • Polski Cmentarz Wojskowy w Bredzie.
  • Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, znajdujący się w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli. Został zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 (EXPO-58) jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć “wieku atomu”. 
  • Kinderdijk – niewielkie miasto, słynące z najpiękniejszych wiatraków holenderskich, Na kompleks składa się 19 zabytkowych, drewnianych wiatraków usytuowanych wzdłuż kanału morskiego Hollands Diep. Cały obszar Kinderdijk znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
  • Rotterdam – nazywanego portem z miastem. W krajobrazie miasta dominują gigantyczne magazyny, statki i rafinerie naftowe. Rotterdam do dziś nosi tytuł największego portu tranzytowego na świecie. Spacer po mieście: Ratusz – zabytek narodowy, który przetrwał bombardowanie podczas II wojny światowej; Market Hall – jedna z najnowocześniejszych hal targowych w Europie tzw. “Róg Obfitości”
  • Gandawa – perełki belgijskich miast, urzekająca swoimi zabytkami i panującą atmosferą. Niewątpliwie na atrakcyjność miasta wpływają liczne kanały i… studenci. Gandawa jest znana jako miasto studenckie. Spacer po mieście: wieża widokowa Beffroi w historycznym centrum miasta zwaną wieżą smoka – symbol autonomii miasta; Zamek Gravensteen – średniowieczny zamek z XII w., będący dawną siedzibą hrabiów; Katedra św. Brunona – średniowieczna świątynia z wybitnym dziełem sztuki religijnej – Ołtarzem Gandawskim; Most św. Michała, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta. Na koniec zwiedzania odbyliśmy rejs statkiem.

Wyjazd był bardzo intensywny, zobaczyliśmy wiele pięknych, urokliwych, historycznych i ważnych politycznie miejsc. Pogoda jak i humory dopisywały pomimo zmęczenia.

Wycieczka była świetną okazją do integracji dwóch grup ale przede wszystkim swoistym wynagrodzeniem dla członków Samorządu Szkolnego oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu za ich całoroczną pracę na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej.

Opiekunami w trakcie wyjazdu byli: p.Lidia Kostrzewa, p.Beata Szelągiewicz, p.Przemysław Borecki, p.Piotr Jóźwiak.

Skip to content