logo_wycieczka_MRU_2022

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Wycieczka w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. “Poznaj Polskę” – Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Dnia 23.11.2022r. uczniowie klas: II moo i III moo – operator obrabiarek skrawających, mechatronik – Szkoły Branżowej I stopnia pod opieką nauczycieli: Alicji Śmiejkowskiej, Macieja Głowackiego i Grzegorza Machińskiego uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, którą można było dotknąć i poczuć, w opowieści żywej jak żadna.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był MRU – Międzyrzecki Rejon Umocniony – jedno z największych podziemi fortyfikacyjnych świata, stworzone przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Ten niezwykły obiekt architektury militarnej liczy sobie ponad 100 obiektów fortyfikacyjnych, liczne budowle hydrotechniczne i zapory przeciwczołgowe, mające bronić dostępu do stanowisk ogniowych.

Nasza grupa  wraz z przewodnikiem pokonała 2,5 godzinną podziemną trasę turystyczną obejmującą tunele Grupy Warownej “Scharnhorst”; podziemne dworce kolejowe, zespoły komór amunicyjnych, koszarowych i technicznych. Na powierzchni  obejrzeliśmy  pas zapór przeciwczołgowych, tzw. “zęby smoka”, oraz wystawę sprzętu wojskowego.

Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy, niektóre z nich mieliśmy okazję spotkać.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego oraz zamku książęcego z XIV – XVI wieku – jedynego królewskiego zamku piastowskiego na terenie województwa lubuskiego.

Skip to content