logo_rzuć_palenie_2022

17 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów tradycyjnych, e-papierosów i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych, a tym samym dążenie do zmiany zachowań na te, które są korzystne dla zdrowia.

Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Każdy dzień bez papierosa zwiększa szansę na wydłużenie naszego życia. Po dziesięciu latach – po zaprzestaniu palenia ryzyko śmierci byłych palaczy jest identyczne, jak ryzyko śmierci wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.   

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych. Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów.

  • Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 21:00 oraz w sobotę w godzinach 09:00 – 15:00
  • bezpłatna Poradnia Antynikotynowa w Wielkopolskim centrum Pulmonologii i Torakochirurgii – zapisy pod numerem telefonu 61 66 54 311 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 13:00. Poradnia  oferuje indywidualne i grupowe formy pomocy.

Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.

Zapoznajcie się z gazetką na temat rzucania palenia przy gabinecie pielęgniarki szkolnej.

PAMIĘTAJ !!!

TYTOŃ NISZCZY SERCE!!!

WYBIERZ ŻYCIE NIE PAPIEROSY!!!

Anna Pawlak – Szkolny Koordynator ds. zdrowia

Skip to content