logo_DJO_2022

26 września każdego roku obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzone we wszystkich krajach europejskich. Najważniejsze przesłanie tego dnia to różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie. Idea tego święta służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych.

Tego dnia germaniści naszej szkoły przeprowadzili podczas lekcji gry i zabawy językowe oraz dyskutowali z uczniami o tym, jak skutecznie uczyć się języków obcych, a sposobów jest wiele:

  • słuchaj radia lub podcastów,
  • nie bój się mówić w obcym języku,
  • poznaj ludzi posługujących się językiem, który chcesz opanować,
  • załaduj dobrą aplikację do nauki słówek na telefon,
  • zmień język w urządzeniach,
  • uwzględnij swoje zainteresowania.

Nasi uczniowie wypełnili również ankietę elektroniczną na temat nauki języków obcych. Wynika z niej, że 75% ankietowanych chętnie uczy się języków obcych.

Uczniowie najchętniej uczą się języka angielskiego. Nowe słownictwo większość ankietowanych przyswaja korzystając z komputera i różnych dostępnych aplikacji do nauki języków obcych. Jako najbardziej problematyczną uczniowie wymieniają naukę gramatyki, aczkolwiek płynne mówienie w obcym języku też jest spostrzegane jako nie lada wyzwanie.

Ankietowani najchętniej uczą się języków obcych oglądając filmy i słuchając muzyki obcojęzycznej.

Skip to content