logo_DP_2022

“Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia. Bierze je na swe skrzydła legenda i zanosi do narodowego pamiątek “kościoła”. Do nich należy właśnie bitwa pod Monte Cassino” – gen. Władysław Anders

18 maja przypada 77 rocznica bitwy pod Monte Cassino, która jest jedną z pięknych kart historii oręża polskiego. Zdobycie Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego otworzyło aliantom drogę na Rzym.

Każdego roku 18 maja obchodzimy Święto Patrona w naszej szkole.

Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania Pana Edwarda Jakubowskiego nauczyciela Naszej szkoły i wielkiego przyjaciela młodzieży oraz żołnierza II Korpusu Polskiego gen. Andersa i uczestnika bitwy pod Monte Cassino.

Jego sylwetkę przybliża film nakręcony przez Jakuba Lewandowskiego z klasy 3 TE i Romana Koczorowskiego z klasy 3 TM.

Pana Edwarda Jakubowskiego wspominają Pan Zdzisław Kasprzyk były w-ce dyrektor Naszej szkoły i długoletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 ul. Koszarowa, Pani Krystyna Szpunar także w-ce dyrektor Naszej szkoły i oczywiście Pan dyrektor Bogdan Nowak.

Zapraszamy do obejrzenia filmu – kliknij tutaj!

Zespół historyków:

Marlena Czyż, Alicja Śmiejkowska, Łukasz Korbolewski

Skip to content