logo_wizyta_Erasmus_2022

Wizyta uczniów z klas branżowych mpr w Wolfenbüttel w ramach projektu Erasmus+

W ramach projektu Erasmus+ “Von der Teilung bis zur Zusammenarbeit – wir schweißen Europa zusammen!/Od podziału do współpracy. Zespalamy Europę!” dziewięciu uczniów z klas 3mpr oraz 1mpr wyjechało do partnerskiej szkoły CGLS w Wolfenbüttel. Wizyta u naszych zachodnich sąsiadów trwała od 24.04 do 30.04, a opiekę nad całą grupą sprawowali nauczyciele p. Lidia Kostrzewa, p. Przemysław Borecki oraz p. Monika Kurzawska.

Głównym celem wyjazdu było wykonanie we współpracy z niemieckimi rówieśnikami metalowych słupków ogrodzeniowych na cmentarz w Sokolnikach, którym opiekują się uczniowie i nauczyciele z ZSP. Obie grupy uczestniczące w projekcie zwiedziły centrum kształcenia zawodowego w Brunszwiku, gdzie uczniowie zapoznali się z różnymi technikami spawalniczymi, dzięki którym mogli wykonać swoje zadania projektowe. Odwiedziliśmy również miejski cmentarz, gdzie znajdują się mogiły ofiar zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Wizyta na cmentarzu poprzedzona była wspólną analizą dramatycznego życiorysu jednego z poległych żołnierzy – Kasimira (Kazimierza) Krajewskiego, który wywodzi się z naszych okolic, mianowicie z Murzynowa Leśnego.

Po pracy był czas na zwiedzanie okolicy, wspólny posiłek lub po prostu na bycie razem, przełamanie barier i lepsze poznanie się. W programie wyjazdu było również zwiedzanie Berlina wraz z wykładem o Unii Europejskiej w Europäisches Haus, wizyta w Autostadt w Wolfsburgu połączona z warsztatem “Robot Smartcar”, a także zjazd na górskich hulajnogach Monsterroller w górach Harz i wiele innych atrakcji.

Po tak owocnie spędzonym czasie, pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia czekamy na rewizytę naszych gości z Wolfenbüttel, aby kontynuować działania podjęte w ramach projektu Erasmus+. Szczególnie w obecnych czasach takie spotkania i nawiązane przyjaźnie są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Skip to content