Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności z powodu raka wśród krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Do nowotworów, w których diagnostyce i leczeniu mamy najwięcej do nadrobienia, należą m.in. rak szyjki macicy, czerniak i rak piersi – wynika z raportu “Health at a Glance 2021”.
W statystykach 5-letnich przeżyć w raku szyjki macicy Polska zajmuje przedostatnie miejsce wśród krajów OECD. Przypomnijmy – w Polsce od 1 listopada 2021 roku refundowana w 50% jest pierwsza szczepionka przeciwko HPV, a zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej, do 2028 r. powinno zostać zaszczepionych przeciw HPV 60% nastolatków.
Ten nowotwór można łatwo wykryć nawet w początkowym stadium rozwoju. Wcześnie zdiagnozowany jest w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety regularnie wykonywały cytologię.
- Jak wykrywa się raka szyjki macicy?
- Jaka jest przyczyna?
- Jak możemy go leczyć?
- Gdzie można bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne?
Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w prezentacji oraz ulotce Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej we Wrześni, które znajdują się w linkach poniżej.