logo_Wolfenbüttel_Erasmus_2021

Wizyta w Wolfenbüttel w ramach projektu Erasmus+ “Von der Teilung bis zur Zusammenarbeit – wir schweißen Europa zusammen!/Od podziału do współpracy. Zespalamy Europę!”

W dniach od 15 do 19 listopada br. troje nauczycieli z Zespołu Szkół Politechnicznych p. Monika Kurzawska, p. Lidia Kostrzewa oraz p. Przemysław Borecki w ramach projektu Erasmus+ “Od podziału do współpracy. Zespalamy Europę!” przebywali w partnerskiej szkole CGLS w Wolfenbüttel, gdzie wraz z niemieckimi kolegami dopracowywali szczegóły dalszych działań w ramach ww. projektu, który z powodu pandemii musiał zostać przedłużony o rok.

Zostały ustalone nowe  terminy kolejnych mobilności oraz dokonano podziału zadań.

W trakcie trwania wizyty nauczyciele zwiedzili szkołę oraz  pracownie działu metalowego, w których będą realizowane zadania projektowe. Zapoznano się także w centrum kształcenia zawodowego w Brunszwiku z różnymi technikami spawalniczymi, dzięki którym zarówno nasi uczniowie jak i ich niemieccy koledzy będą mogli wykonać swoje zadania projektowe (nauka spawania oraz wykonanie słupków ogrodzeniowych). Ramach projektu zostaną wykonane metalowe słupki ogrodzeniowe na  cmentarz w Sokolnikach, którym opiekują się uczniowie i nauczyciele z ZSP.

W trakcie trwania wizyty nauczyciele zwiedzili miasto Wolfenbüttel, wjechali kolejką na Brocken, odwiedzili Wolfsburg, ale także i co bardzo ważne odwiedzili miejski cmentarz, gdzie znajdują się mogiły ofiar zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Wśród licznych nagrobków można było odnaleźć wiele polskich nazwisk. Jednak uwagę przykuło tylko jedno – Kasimir (Kazimierz) Krajewski. Z materiałów, które zgromadzili i opracowali uczniowie z CGLS pod opieką nauczyciela Jensa Friedrichsa wynika, że Kazimierz Krajewski urodzony 9.02.1895r. w Murzynowie Leśnym, został ranny w wyniku działań wojennych i trafił do szpitala wojskowego w Wolfenbüttel. W wyniku odniesionych ran zmarł 9.06.1916r. i został pochowany na terenie obecnego cmentarza.

Następna mobilność z uczniami w ramach projektu jest zaplanowana na kwiecień przyszłego roku. Trzymajmy kciuki, żeby nic nie pokrzyżowało planów tego przedsięwzięcia.

Skip to content