logo_zakaz_papieros_2021

18 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada i w tym roku przypada na dzień 18 listopada. W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami wywołanymi paleniem tytoniu. Na początku lat 90-ych spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Jednak pomimo prowadzonych akcji informacyjnych na temat szkodliwości zdrowotnych wynikających z palenia tytoniu nadal pali około 8 mln Polek i Polaków.

“Rzucanie palenia jest łatwe. Zrobiłem to tysiąc razy” powiedział kiedyś Mark Twain. Aby być bardziej skutecznym w rzucaniu palenia, warto przeczytać poniższe rady proponowane przez specjalistów:

 Jak rzucić?

  • Wybierz termin zaprzestania palenia tytoniu. Przed tym dniem, pozbądź się wszystkich papierosów, popielniczki, zapalniczki i innych akcesoriów palacza. Nie pozwalaj nikomu palić w domu. Napisz sobie listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie i zachowaj ją aby w chwilach zwątpienia móc do niej wrócić i przypomnieć sobie co skłoniło Cię do rzucenia palenia.
  • Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką na temat leków, które pomogą Ci rzucić palenie.
  • Zasięgnij odpowiedniej porady. Możesz zwiększyć swoje szanse na rzucenia palenia na dobre korzystając z profesjonalnej pomocy psychologa. Poradnictwo może dostarczyć praktycznych umiejętności do pokonania uzależnienia od nikotyny, a także wsparcia i zachęty.
  • Znajdź substytuty palenia. Gdy masz chęć palenia, zrób coś, aby odciągnąć swoje myśli od palenia. Porozmawiaj z przyjacielem, idź na spacer, albo idź do kina, wybierz właściwy sposób dla siebie. Aby zmniejszyć stres wynikający z rzucania palenia zacznij np.: ćwiczyć, medytować, weź gorącą kąpiel lub poczytaj. Spróbuj gumy bez cukru lub cukierków, aby zagłuszyć pragnienie zapalenia. Pij dużo wody. Dodatkowo możesz spróbować zmienić swoje codzienne czynności.
  • Bądź przygotowany na nawrót choroby. Większość ludzi ma nawroty i znowu zaczyna palić, w ciągu pierwszych trzech miesięcy po rzuceniu. Nie zniechęcaj się, jeśli pojawi się nawrót. Pamiętaj, że wiele osób próbuje rzucić kilka razy przed ostatecznym rzuceniem. Każde kolejne podejście przybliża Cię do ostatecznego rzucenia palenia. 

Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00 pod numerem telefonu 801 108 108 Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl

W nowym budynku szkoły na pierwszym piętrze przy sali 211 obok gabinetu pedagoga Ewy Kujawskiej, można zapoznać się z treściami gazetki dotyczącej palenia papierosów, jak również w jaki sposób powalczyć i zerwać z nałogiem.

                                                                              

Skip to content