logo_symbol

15 października – Dzień Walki z Rakiem Piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (na przykład: płuc, wątroby, kości i mózgu).

Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są między innymi: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów.

Objawy niepokojące, które należy skonsultować z lekarzem, to:

  • zmieniony kształt i wielkość piersi,
  • wyczuwalny guzek lub zgrubienie w piersi lub pod pachą,
  • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
  • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
  • z brodawki wydobywa się wydzielina.

W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia. 

Pamiętaj o samobadaniu!

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tak zwanej palpacji.

Samodzielne badanie piersi wykonuj systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, to jest 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu.

Na 100 tysięcy Polek w 2020 roku prawie 42 umarły na raka piersi. Pięć lat wcześniej liczba ta była mniejsza o ponad 10 ofiar śmiertelnych. Sytuacja w naszym kraju w przypadku pacjentek onkologicznych nie tylko się nie poprawia. Ona systematycznie się pogarsza.

  • Według szacunków OECD, średnio 41,8 na 100 tys. Polek umarło w 2020 roku na raka piersi.
  • Z kolei WHO ogłosiło, że rak piersi jest obecnie najbardziej powszechnym nowotworem na świecie.
  • Na przestrzeni lat w Polsce systematycznie rośnie też liczba wykrywanych nowotworów złośliwych.

Rak piersi w czasie pandemii.

W praktyce jednak sytuacja wcale się nie polepsza. W ubiegłym roku do takiego stanu rzeczy przyczyniła się też pandemia koronawirusa. Polki rezygnowały z wykonywania badań kontrolnych, bo bały się zarażenia COVID-19 i omijały przychodnie. Odrębną kwestią był też utrudniony dostęp do lekarzy. Podczas teleporady ginekologicznej nie ma możliwości wykonania badania piersi, zrobienia USG czy mammografii. A to właśnie te badania pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium jego rozwoju.

W efekcie Polki często trafiały do gabinetu onkologa dopiero wtedy, gdy nowotwór dawał już zauważalne objawy. Tymczasem jeśli chodzi o raka, czas odgrywa kluczową rolę. Im szybciej zostanie on wykryty, tym lepsze rokowania ma pacjentka.

W czwartek w naszej szkole będziemy gościć panie ze Stowarzyszenia Wrzesińskiego Klubu “AMAZONKI”,  które  na pewno odpowiedzą na pytania rozwiązujące nasze wątpliwości.

Poniżej załączam link z prezentacją multimedialną “Rak Piersi”.

Skip to content