logo_NCZ_2021

“Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Narodowe Czytanie 2021 odbyło się w naszej szkole w poniedziałek  6 września 2021 roku, fragmenty utworu czytali uczennica klasy 3 TI (technik informatyk) Małgorzata Pawlisiak oraz uczniowie klasy 4 TE (technik elektronik): Jarosław Włodarczyk, Dawid Szczeciński, Mateusz Chojnacki, Hubert Sulej oraz Jan Andrzejewski.

Jakub Lewandowski z klasy 3 TE (technik elektronik) oraz Alan Tomczak z klasy 3 Ep (technik elektronik) zmontowali film:

“Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie “dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Skip to content