logo_SDZ_2021

7 kwietnia 2021 roku – Światowy Dzień Zdrowia

Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi: “Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!”

Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia a przede wszystkim podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii (hasło 2020r. “Docenienie roli pielęgniarek, położnych”, hasło 2019 “Zdrowie dla wszystkich”, a jego tematem przewodnim było “Powszechna opieka medyczna”, hasło: 2018 “Zdrowie dla wszystkich”, a jego tematem przewodnim było “Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego”.

W obecnej sytuacji słowa Arthura Schopenhaura “Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” nabierają szczególnego znaczenia. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne. Więcej informacji na stronie internetowej www.gov.pl – 10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii, zasady dotyczące Zdrowego Żywienia i Stylu Życia znajdują się na stronie internetowej: izz.waw.pl.

10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii.

Sprawdź jak dbać o swoje samopoczucie oraz gdzie szukać pomocy w razie pogorszenia stanu zdrowia psychicznego

  1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój.
  2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób.
  3. Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną.
  4. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne – odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen.
  5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji.
  6. Postaraj się utrzymać stały plan dnia.
  7. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu.
  8. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek.
  9. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc.
  10. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki.
Skip to content