logo

Profilaktyka Raka Szyjki Macicy 2021

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce, ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę “RSM”. Tymczasem, jak podkreślają eksperci – wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, ponieważ choroba rozwija się często bezobjawowo, zostaje często wykryta w fazie zaawansowanej – trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie skutecznej terapii.

Podczas ubiegłorocznego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w całej Europie zorganizowano łącznie kilka tysięcy różnych akcji i wydarzeń. Każde z nich miało na celu edukację kobiet oraz nastolatek w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy oraz zachęcanie do korzystania z dostępnych świadczeń medycznych. Omawiano m.in. kwestie szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla młodych dziewcząt oraz rolę badań cytologicznych i przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Jeżeli chcecie uzyskać więcej informacji na temat raka szyjki macicy, zachęcam do zapoznania się z prezentacją. W załączniku zamieszczam link dotyczący raka szyjki macicy. Załącznik kliknij tutaj!

Skip to content