logo_ETT_2023

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV

W dniach 20 – 27 listopada 2023 r. przypada Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV.

Co to jest HIV i HCV?

HIV to wirus, który wywołuje AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności). Zakażenie wirusem HIV może odbywać się poprzez trzy główne drogi. Pierwszą z nich są kontakty seksualne bez zastosowania prezerwatywy. Transmisja wirusa HIV może nastąpić też poprzez zakażoną krew, która przedostanie się do naszego układu krążenia. Ryzyko to jest zwiększone w przypadku transfuzji krwi, jak również podczas stosowania zanieczyszczonych igieł i strzykawek. Do zakażenia wirusem HIV może dojść też podczas porodu lub w trakcie karmienia piersią (z zakażonej matki na dziecko). W tym miejscu warto podkreślić, że wirusem HIV nie można zarazić się drogą kropelkową. Stąd, jeśli przebywasz z osobą zakażoną HIV to nie musisz się martwić o to, że mógłbyś zakazić się na skutek kichania lub kaszlu. Dodatkowo nie zarazisz się, jeśli będziesz miał kontakt z potem, łzami, czy też moczem (o ile nie ma w nim krwi).

HCV to wirus zapalenia wątroby typu C. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z krwią nosiciela wirusa HCV. Potencjalne sytuacje grożące zakażeniem to zabiegi medyczne i niemedyczne, np. piercing, tatuowanie.

Hasłem kampanii jest: “Testuj. Lecz. Zapobiegaj”. Celem kampanii jest promowanie świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego wykrywania HIV i HCV.

W Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych (PKD) można wykonać test w kierunku HIV bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. W większości z nich istnieje możliwość wykonania także szybkich testów w kierunku kiły i HCV.

Wzmożone działania promocyjne prowadzi Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w Poznaniu przy ul. Mickiewicza 5/4.

Skip to content