logo_SDS_2023

Dnia 20.10.2023 r., grupa uczniów klasy I TEK, w ramach przedmiotu – pracownia statystyki, obchodziła Światowy Dzień Statystyki.

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Komisji Statystycznej ONZ
i obchodzone jest co pięć lat, począwszy od 2010 r. W praktyce oznacza to, że najbliższe świętowanie odbędzie się 20.10.2025 r.

W naszej szkole, uczniowie kierunków ekonomicznych, przedmiot związany ze statystyką mają tylko w klasie pierwszej, dlatego choć w symbolicznym wymiarze nawiązujemy do tego święta co roku. Pokazując tym samym jak ważna jest rola statystyki w życiu codziennym i jak często stanowi ona podstawę dla wielu decyzji podejmowanych przez rządy państw, instytucje gospodarcze czy wspólnoty lokalne.

W tym roku postanowiliśmy podejść do tematu z przymrużeniem oka, a pomogły nam w tym bardzo dane statystyczne zebrane i przedstawione przez nasze ubiegłoroczne absolwentki z klasy IV TEK. Uczennicom udało się odczarować przedmiot i z dużą dawką humoru pokazać statystyki ZSP, biorąc na celownik zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Nasi pierwszoklasiści dowiedzieli się m.in.: jakie były najpopularniejsze imiona uczennic i uczniów
w klasach od I do IV, jakie znaki szczególne posiadała kadra ZSP oraz kto do szkoły miał najdalej, a kto najbliżej.

Zajęcia już po raz kolejny potwierdziły, że statystyka wcale nie jest taka straszna, a wręcz przeciwnie, może być ciekawą zabawą i sposobem na integrację zespołu klasowego.

Skip to content