logo_wycieczka_Balkany_2023

Uczniowie ZSP w Macedonii, Albanii i Czarnogórze od 25.09 do 03.10.2023 r.

24 września zebraliśmy się na terenie centrum przesiadkowego, by chwilę po północy rozpocząć długo wyczekiwaną wycieczkę na Bałkany.

Podróż była długa, ale pozwoliła nam zaobserwować zróżnicowany krajobraz oraz mieszkańców Czech, Słowacji, Węgier,Serbii i Albanii, a kontrola dokumentów na granicach przypomniała nam, że jesteśmy szczęśliwymi mieszkańcami UE.

Odwiedzone kraje zaskoczyły nas pięknem przyrody, unikalną architekturą i skomplikowaną historią, widoczną na każdym kroku. W czasie wyjazdu czuwały nad nami pani Katarzyna Graczyk, pani Beata Szelągiewicz i pani Roksana Owczarzak.

Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

W Macedonii….

  • Kanion Matka

Malowniczy kanion położony w pobliżu stolicy Skopje, zajmuje 5000 hektarów powierzchni i jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Macedonii Północnej. Jezioro Matka w obrębie kanionu jest najstarszym sztucznym akwenem wodnym w kraju i powstało po utworzeniu zapory na rzece Treska. Rejs do jaskini Vrelo z przepięknie podświetlonymi formacjami skalnymi zapewnił nam dobrą zabawę i zapierające dech w piersiach widoki.

  • Ochryda i Jezioro Ochrydzkie

Ochryda jest miastem zwanym Perłą Macedonii, a jego historia sięga starożytności. Słynie z licznych cerkwi, między innymi Św. Klemensa z ikoną Annunciation i Św. Zofii z XI wieku z pięknymi bizantyjskimi freskami. Godzinny rejs po najgłębszym i jednym z najstarszych jezior na Bałkanach umożliwił nam podziwianie linii brzegowej miasta, a czas spędzony w urokliwym miasteczku wykorzystaliśmy na smakowanie lokalnych specjałów i zakup pamiątek, przede wszystkim pereł od lokalnych hodowców.

W Albanii…

  • Durres

Jeden z najbardziej popularnych kurortów nad Morzem Adriatyckim. Stanowił naszą bazę wypadową do zwiedzania Albanii i  miejsce, w którym ponownie poczuliśmy wakacyjny klimat plażując i kąpiąc się w morzu.

  • Tirana

Tirana jest stolicą,  największym miastem i najważniejszym ośrodkiem kulturalno-przemysłowo-administracyjnym w Albanii. Położona jest nad trzema rzekami (Lane, Tirane i Terkuze). Mimo, że przedmieścia nie należą do zadbanych i schludnych, a monumentalne budowle wznoszone przez władze komunistyczne częściowo dominują krajobraz, w centrum miasta można dostrzec kilka ciekawych miejsc. Podczas spaceru naszą uwagę zwróciły Plac Matki Teresy, Pałac Prezydencki i Kongresowy,tzw. Blok, Piramida (kiedyś mauzoleum Hodży), Pomnik Papieża Franciszka, Katedra św. Pawła, Plac Skanderberga i Meczet Ethnem Beya – najstarszy zabytek z XVIII wieku.

Ciekawym punktem w programie wycieczki była wizyta w Bunkart, największym bunkrze, gdzie można dogłębnie poznać historię Albanii za czasów II wojny światowej oraz walki z faszyzmem.

  • Berat

Berat jest określany mianem miasta-muzeum i zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na charakterystyczne usytuowanie na stoku wzgórza, miejscowość zwana jest też “miastem tysiąca okien”. Zobaczyliśmy tutaj cytadelę , XIII-wieczny kościół św. Marii z Villaherna,  meczet Leaden, Królewski Meczet, Meczet Kawalerów oraz Helveti Tekke.

  • Szkodra

Miasto położone nad rzeką Buna i Jeziorem Szkoderskim. Centrum miasta wyróżnia Wielki Meczet z charakterystycznymi dwoma minaretami i wieloma kopułami, w budowie którego uczestniczyły trzy religie: prawosławna, muzułmańska i katolicka. 

W Czarnogórze…..

  • Kotor

Kotor położony jest nad Zatoką Kotorską – największym i najgłębszym fiordem południowej Europy. Jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i pełen zabytkowych budowli takich jak cerkiew św. Łukasza, cerkiew św. Mikołaja z cennymi ikonami czy katedra św. Tryfona. Mieliśmy okazję spacerowaćpo urokliwych, wąskich i krętych uliczkach Starego Miasta otoczonego murami miejskimi.

  • Kaniony rzek Moraczy i Tary

Rzeka Moracza wyżłobiła kanion długi na 45 kilometrów wśród masywu Gór Dynarskich, dochodzących do dwóch tysięcy metrów wysokości. Ukryto tam Monastyr Moracza z XIII wieku – klasztor, gdzie w przeszłości podejmowano strategiczne decyzje dotyczące kraju. Wnętrza cerkwi pokrywają freski z XVII i XVIII wieku. Kanion rzeki Tary, nazywany jest Łzą Europy ze względu na czystość wody i jest to najgłębszy kanion w Europie.

Skip to content