logo_ŁK_2023

Śladami historii ogrodów do współczesnych rozwiązań i założeń terenów zieleni

Uczniowie technikum architektury krajobrazu swoją przygodę śladami historii ogrodów pod opieką pań Moniki Sitko, Anny Jankowskiej oraz Hanny Piątek rozpoczęli od zwiedzenia ogrodowych założeń Łazienek Królewskich w Warszawie. Przewodnik przedstawił wiadomości o całości obiektu znajdującego się w centrum miasta na ponad 70ha powierzchni, a następnie poprowadził nas po tym pięknym ogrodzie. Łazienki Królewskie prócz walorów dekoracyjnych pełnią bardzo ważną rolę biologiczną, ekologiczną i dydaktyczną. Drzewostan liczy 250 gatunków drzew krajowych i introdukowanych, których liczebność to ponad 10.000 sztuk. Podążając alejkami odkrywaliśmy różne fragmenty i części ogrodu, zaaranżowane w przeróżnych stylach, o cechach szczególnych minionych epok.

Kolejnym punktem naszej historycznej wędrówki przez zieloną część Warszawy był Pałac w Wilanowie oraz wspaniałe założenia przypałacowe. Regularne układy, topiaryczna roślinność oraz cudowna aura przeniosły nas do baroku. Dodatkowo 8 października założenia ogrodowe zabłysną Królewskimi Ogrodami Światła i mnóstwo na dzień dzisiejszy było już dekoracji do iluminacji.

Ostatni punkt wycieczki to już współczesność i ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Ciekawe rozwiązanie projektantki pani Bajerskiej, która wykorzystała powierzchnie dachowe na zieleń i dzięki temu powstało kolejne “zielone miejsce” w centrum miasta.

Skip to content