logo_DJO_2023

A Royal Day – Dzień Międzynarodowy w królewskim stylu

Dnia 17 kwietnia 2023r. odbył się Dzień Międzynarodowy, którego tematem przewodnim była Brytyjska Rodzina Królewska. Nauczyciele języka angielskiego wraz z uczniami przygotowali wiele atrakcji.

Wydarzenie rozpoczęło się od wręczenia nagród przez Dyrektora Szkoły. Uczniowie nagrodzeni w konkursach z języka angielskiego:

Konkurs głośnego czytania

I miejsce Marcel Lemiesz kl. 3TI

II miejsce Bartosz Karbowiak kl. 1bTI

III miejsce Marcin Tomczak kl. 2Ter

Konkurs leksykalno-gramatyczny

I miejsce Marcel Lemiesz 3TI

II miejsce Tobiasz Wolsztyniak 4bTI

III miejsce Mikołaj Młyńczak 4TI

Konkurs na kartkę walentynkową

I miejsce Maria Mikołajczak 2TB

II miejsce Natalia Matuszak 4aTI

III miejsce Patrycja Zajda 2TAI

Wyróżnienie Marcin Chojnacki 4TE

Następnie, cała społeczność szkolna miała możliwość posłuchać zwycięzcy konkursu głośnego czytania Marcela Lemiesza oraz duetu wyróżnionego podczas 29 Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrześni – Zuzanny Michalak i Jakuba Lewandowskiego. Ponadto, uczniowie przygotowali teleturniej “Postaw na milion”, który pozwolił poszerzyć wiedzę na temat rodziny królewskiej nie tylko w wymiarze historycznym, ale także w zakresie jej zainteresowań i życia codziennego.

Kolejnym punktem dnia był pokaz tańca irlandzkiego, który przygotowała grupa cheerleaderek ZSP pod kierownictwem Karoliny Gorzelańczyk z klasy 4 TAI. Nie ma dokładnych informacji, kiedy taniec irlandzki miał swój początek, ale pierwsze wzmianki o nim można szacować na ok. 300 r. p.n.e. w momencie przybycia Celtów do Irlandii. Wśród pierwszych praktykujących byli druidzi odprawiający swoje religijne rytuały. Po prezentacji chętni uczniowie uczyli się kroków do tradycyjnego tańca.

Na koniec grupa uczniów przedstawiła piosenkę o Henryku VIII. Uczniowie w formie teatralnej opowiedzieli burzliwą historię miłosną króla Henryka VIII i jego sześciu żon.

Po części artystycznej, uczniowie mieli możliwość odwiedzenia stoisk prezentujących ciekawe fakty z życia rodziny królewskiej oraz elementy kultury brytyjskiej. Aby poczuć brytyjską atmosferę, uczestnicy mogli zasiąść na królewskim tronie, wejść do budki telefonicznej, wysłać list czy też rozegrać partyjkę szachów. Dla wielbicieli zagadek zostały przygotowane pytania z odpowiedziami w formie QR kodów.

Stoiska, które można było odwiedzić:

1. Monopol – jedna z najbardziej lubianych gier planszowych przez rodzinę królewską a ciekawostką jest, że gra wzbudzała aż tyle emocji i rywalizacji, że Królowa Elżbieta II ostatecznie wprowadziła zakaz jej używania podczas spotkań rodzinnych, o czym bardziej szczegółowo możemy poczytać Royal Family were once banned from playing Monopoly by the Queen (ladbible.com)

2. Szachy – iście królewska gra okazała się bardzo popularną propozycją dla naszych uczniów, a członkowie rodziny królewskiej grają w szachy już od czasów Jerzego IV Chess and British Royalty by Edward Winter (chesshistory.com)

3. Szydełkowanie – z pewnością nie każdy wie o tym, że Królowa Elżbieta lubiła szydełkować, a brytyjscy dziewiarze i dziewiarki niejednokrotnie wyrażali swoje wyrazy uznania dla Królowej i na przykład z okazji 70 urodzin, przygotowano niemal dwumetrowy Jej wizerunek Remembering Queen Elizabeth II: Royal Impact on Knit and Crochet | Knitting | Interweave

4. Royal Mail  – jedna z najstarszych usług pocztowych na świecie, założona w 1516 roku przez króla Henryka VIII. Wprowadzenie pierwszego na świecie  znaczka Penny Black w 1840 r. zrewolucjonizowało system pocztowy, ponieważ umożliwiło wysyłanie listów za stawkę jednego pensa. Ta innowacja sprawiła, że dostarczanie poczty stało się dostępne dla wszystkich. Royal Mail – Wikipedia, wolna encyklopedia.

5. Postcrossing – projekt pozwalający na wysyłanie oraz otrzymywanie pocztówek z całego świata. Jego główne założenie jest bardzo proste – za każdą wysłaną pocztówkę, otrzymasz jedną od losowego uczestnika projektu. www.postcrossing.com

6. Kahoot – quiz interaktywny w formie 10 pytań, sprawdzający podstawową wiedzę o Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej. Dzięki wprowadzeniu kodu aktywacyjnego na telefonach komórkowych, nasi uczniowie dołączyli do quizu i rywalizowali ze sobą o punkty, po czym mogli sprawdzić właściwe odpowiedzi w raporcie. Przy tym stanowisku można było znaleźć cieszący się ogromnym zainteresowaniem plakat, przedstawiający drzewo genealogiczne Brytyjskiej Rodziny Królewskiej.

Zespół Nauczycieli Języka Angielskiego serdecznie dziękuje:

Katedrze Architektury Krajobrazu, pod kierownictwem Pani Hanny Piątek, za wykonanie londyńskiej budki telefonicznej.

Panu Władysławowi Tyxowi za wykonanie wraz z uczniami tronu królewskiego.

Zespołowi cheerleaderek ZSP, pod kierownictwem Karoliny Gorzelańczyk z klasy 4 TAI, za przygotowanie pokazu tańca irlandzkiego.

Grupie uczniów zaangażowanych w występy oraz przygotowanie i obsługę stoisk.

Wasza pomoc była nieoceniona, dziękujemy!

Zespół Nauczycieli Języka Angielskiego

Skip to content