logo_wycieczka_edu_2023

Wycieczka edukacyjna do Nieborowa, Arkadii i Palmiarni w Łodzi

W środę 12 kwietnia 2023r. klasy I i IV technik architektury krajobrazu wraz z nauczycielkami panią Anną Jankowską, Hanną Piątek i Moniką Sitko, odwiedziły ogrody w Nieborowie i Arkadii oraz Palmiarnię ogrodu botanicznego w Łodzi.

Ogród w Nieborowie jest założeniem w stylu regularnym francuskim. Przed południową elewacją pałacu znajdują się partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroka aleja lipowa z trawnikiem dywanowym wytyczonym na osi założenia pałacowego i otoczona symetrycznie rozplanowanym po obu jej stronach, gabinetami i boskietami uformowanymi ze strzeżonych szpalerów grabowo lipowych. Od strony zachodniej ogród opiera się o wielki kanał, który zaprojektowany jest w kształcie węgielnicy. Za kanałem natomiast znajduje się park krajobrazowy, w który wbudowane są od wschodniej części ogrodu zabudowania gospodarcze, oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. Od północy w okolicy dziedzińca dojazdowego , znajduje się pawilon myśliwski. Natomiast bliżej bramy, mieści się budynek manufaktury, w którym znajduje się pracownia ceramiki artystycznej.

Natomiast ogrody w Arkadii są założeniem w stylu angielskim, który dotarł do Polski w XVIII wieku. Propaguje on swobodny układ kompozycyjny ogrodu. Nawiązuje do różnych form i konstrukcji architektonicznych z antyku i średniowiecza oraz życia wiejskiego, ale i również form egzotycznych. Ogród w Arkadii był letnią rezydencją Radziwiłłów. Pierwszymi budowlami, które powstały w Arkadii, była między innymi świątynia Diany oraz akwedukt rzymski. Później powstała Grota Sybilli, łuk kamienny, zakątek melancholii, brama czasu, krąg ołtarzowy na wyspie ofiar oraz domek Murgrabiego i domek Gotycki nad Grotą Sybilli.

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi mieści się w najstarszym Parku Źródliska. Możemy na chwilę przenieść się w rejony tropikalne. W kolekcji palmiarni znajduje się bardzo dużo roślin tropikalnych, między innymi: 150 letnie palmy, wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy, figowce, storczyki, begonie, paprocie.

Uczniowie mogli na żywo zobaczyć historyczne założenia ogrodowe o których uczyli się na przedmiocie historia i rewaloryzacja założeń ogrodowych, oprócz zwiedzania uczestniczyli w lekcji w pałacu, która zakończyła się małą rywalizacją grupową.

Skip to content