logo_projekt_Wiara_Pamiec_2022

Tekst ze strony Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich:

“Wiara i Pamięć”

W czwartek 8 grudnia i piątek 9 grudnia 2022 r. w ramach projektu “Wiara i Pamięć” koordynowanego przez ks. Leszka Zycha, katechetę w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni i wikariusza w parafii pw. św. Królowej Jadwigi we Wrześni, odbyły się dwa spotkania poświęcone duchownym – męczennikom czasu II wojny światowej, którzy więzieni byli w niemieckich obozach zagłady.

We Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyły się dwa spotkania z dr. Anną Jagodzińską, emerytowanym pracownikiem Biura Upamiętnień Instytutu Pamięci Narodowej, która przedstawiła wykład o martyrologii duchownych w niemieckich obozach zagłady. Zaprezentowany został także film o obozie w Dachau, nagrodzony na IX Festiwalu Filmów Katolickich “Niepokalanów 1994”. W środę wieczorem wykładu mogli posłuchać mieszkańcy, zaś w piątek na spotkanie przybyli uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych wraz z nauczycielami. Obecni byli także Olga Kośmińska-Giera, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego we Wrześni, Bogdan Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych oraz Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.

Organizatorami projektu są Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino i Parafia pw. Świętej Królowej Jadwigi we Wrześni. Patronat sprawują Burmistrz Miasta i Gminy Września i Starosta Wrzesiński.

Skip to content