logo_wycieczka_Auschwitz-Birkenau_2022

To się wydarzyło. To znaczy, że może się wydarzyć wszędzie, na całej ziemi. (Primo Levi)

17 października grupa 53. uczniów naszej Szkoły, o 2 w nocy, rozpoczęła podróż do szczególnego miejsca. To nie była zwykła wycieczka. To było spotkanie z historią – odległą i trudną, ale będącą częścią naszej historii.

Pani przewodnik żegnając się z nami przywołała słowa Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz -Birkenau, który 27 stycznia 2020 roku, w 75.rocznicę wyzwolenia obozu, zwrócił się do młodych ludzi i powiedział:

– nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana (…) Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba...

Od bardzo wielu lat Pani Marlena Czyż i autorka tego tekstu organizują wyjazdy uczniów najstarszych klas do Muzeum Auschwitz – Birkenau. Zawiozłyśmy tam setki młodych ludzi, którzy  nie chcieli być obojętni. Projekt realizowany konsekwentnie i zakładający, że powinna tam pojechać grupa przygotowanych do zwiedzania (znających literaturę obozowa, historię Holocaustu i II wojny światowej) świadomych odbiorców, spotyka się niezmiennie z wyrazami uznania ze strony Przewodników i Pracowników Muzeum.

Kolejny wyjazd, dla przyszłych klas piątych, w przygotowaniu. Wierzymy, że nie pozostaniecie obojętni.

Bardzo dziękuję Opiekunom grupy: Pani Dorocie Wojtaszak oraz Panu Witoldowi Michalakowi. Mam nadzieję, że wrażenia zrekompensowały brak snu.

Anita Rembowicz – Robaszkiewicz

Skip to content