logo_projekt_historia_2022

Projekt – Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci

24 maja 2022 r., odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika upamiętniającego wydarzenia, które działy się we Wrześni w czasie II wojny światowej.

Znajdujący się przy stacji kolejowej pomnik, przypomina o losie Polaków i obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, którzy budowali drugi tor linii kolejowej z Poznania do Kutna. O historii obozu pracy we Wrześni, ale także innych znajdujących się w Kraju Warty, o losach więźniów, ich codzienności, na którą składały się głód, przemoc i śmierć, opowiedzieli  Pan Szymon Pietrzykowski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Pan Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.

Zaproszony na uroczystość przedstawiciel Gminy Żydowskiej z Poznania zaśpiewał modlitwę, Psalm 23, która stała się częścią montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez Panią Renatę Czaję i uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni.

Wiązanki kwiatów złożyli oraz zapalili znicze przedstawiciele władz, starosta wrzesiński Pan Dionizy Jaśniewicz, wicestarosta Pan Waldemar Grzegorek i naczelnik Wydziału Edukacji Pani Olga Kośminska – Giera, zastępcy burmistrza Wrześni Pan Artur Mokracki i Pan Karol Nowak, a także przedstawiciele Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

Odnowienie pomnika było jednym z założeń projektu Historia i kultura Żydów wrzesińskich. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci, realizowanego przez Panie: Teresę Jabłońską, Marlenę Czyż oraz Anitę Rembowicz – Robaszkiewicz. W dwuletni już projekt włączone są wszystkie  wrzesińskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

Realizujące projekt dziękują wszystkim gościom, dyrektorom  szkół, nauczycielom, przedstawicielom instytucji, sympatykom projektu, za obecność, słowa uznania i wsparcie.

Anita Rembowicz – Robaszkiewicz

Skip to content