logo_teatr_Gniezno_2022

Czym kto mógł – autobusem, po trosze rowerem, po trosze pieszo, a także koleją żelazną (niektórzy pierwszy raz w życiu) – w miniony czwartek kilkuset uczniów naszej szkoły zdążało pośpiesznie do Gniezna, by w tamtejszym teatrze obejrzeć sceniczną adaptację Prusowskiej “Lalki”.

Tradycja odwiedzin gnieźnieńskiego teatru jest w naszej szkole długa – dość wspomnieć wyjazdy na “Antygonę”, “Wesele” Wyspiańskiego, “Ferdydurke” Gombrowicza czy “Zbrodnię i karę” Dostojewskiego. Każdorazowo stanowiło to świetne dopełnienie omawianej na lekcji lektury.

“Lalka” także nie zawiodła. Nie był to nudny bryk z najlepszej – jak chcą niektórzy – polskiej powieści, ale ciekawa, ujęta w dużym reżyserskim skrócie, wizja losów “tego biednego Wokulskiego”, który wcale taki znów biedny nie był. Za to naiwny – z całą pewnością…

Dla wielu uczniów teatralny kontakt z lekturą (dla niektórych – być może – pierwszy…)  stanowił niemałe estetyczne przeżycie, a na pewno zaczyn dla choćby krótkiej dyskusji “tuż po”.

Koniec roku już blisko, kolejny rok szkolny – także już niedługo (bo raptem za trzy miesiące). Cieszyć może, że to także początek kolejnego sezonu kulturalnego a co za tym idzie – kolejne wspólne wyjazdy na koncerty, spektakle i wystawy. Niech się dzieje!

A poniżej – kilkanaście zdjęć dokumentujących “zdobywanie teatralnego Gniezna”.

Skip to content