logo_ETWzRSM_2022

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy – ostatni tydzień stycznia 2022 roku

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności z powodu raka wśród krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Do nowotworów, w których diagnostyce i leczeniu mamy najwięcej do nadrobienia, należą m.in. rak szyjki macicy, czerniak i rak piersi – wynika z raportu “Health at a Glance 2021”.

W statystykach 5-letnich przeżyć w raku szyjki macicy Polska zajmuje przedostatnie miejsce wśród krajów OECD. Przypomnijmy – w Polsce od 1 listopada 2021 roku refundowana w 50% jest pierwsza szczepionka przeciwko HPV, a zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej, do 2028 r. powinno zostać zaszczepionych przeciw HPV 60% nastolatków.

Ten nowotwór można łatwo wykryć nawet w początkowym stadium rozwoju. Wcześnie zdiagnozowany jest w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety regularnie wykonywały cytologię.

  1. Jak wykrywa się raka szyjki macicy?
  2. Jaka jest przyczyna?
  3. Jak możemy go leczyć?
  4. Gdzie można bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne?

Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w prezentacji oraz ulotce Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej we Wrześni, które znajdują się w linkach poniżej.

Skip to content