logo_Grynberg

Spotkanie z wyjątkowym człowiekiem…

Mikołaj Grynberg to fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog, ale przede wszystkim wyjątkowa postać. Człowiek, który w swojej twórczości porusza trudne tematy, i który o swoich doświadczeniach opowiada w sposób niespotykany, poruszający prostotą i szczerością. W rozmowie z Nim nie ma niedomówień, nie ma pytań bez odpowiedzi, unikania słów, które mogą, u niektórych, budzić sprzeciw. Komunikat jest jasny i klarowny, ale zawsze refleksyjny.

W ramach projektu Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci, 8.10.2021 r., uczniowie dwóch klas ZSP wzięli udział w spotkaniu z Mikołajem Grynbergiem, autorem książek o życiu polskich Żydów XX wieku. Napisał m.in. Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne, Księga Wyjścia, Ocaleni z XX wieku, Rejwach.

M. Grynberg w wywiadzie Emilii Dłużewskiej dla Gazety Wyborczej powiedział:

Przecież tych wszystkich moich książek nie napisałem dlatego, że jest mi od tego lepiej, jak myślą niektórzy czytelnicy. Nie. Pisanie nie jest leczące, tu nie ma katharsis. Jest dzieleniem się, po to żebyśmy się lepiej rozumieli. Wierzę, że gdyby każdy z nas choć odrobinę uchylił drzwi do swojego świata, to w końcu trochę by się między nami przewietrzyło.

Utwory Grynberga pozwalają zrozumieć innych, zobaczyć innych przez “uchylone drzwi”.

Skip to content