logo_MDBS_2021

22 września Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu

Samorząd Uczniowski ZSP zaprasza do aktywnego uczestnictwa w Międzynarodowym Dniu Bez Samochodu, który jest obchodzony 22 września.

  • zachęcamy do przesyłania zdjęć w trakcie korzystania z komunikacji miejskiej, roweru lub w drodze do szkoły na pieszo na adres pablocz@poczta.onet.pl w temacie proszę wpisać swoje imię i nazwisko (ze zdjęć zostanie utworzony kolaż);
  • informujemy, że Samorząd Uczniowski poprosił Pana Dyrektora o zakup nowych stojaków rowerowych, na co została wyrażona zgoda.

Dzień bez Samochodu – międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności).

Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Podczas kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Celem tego jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie ludzi do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Ponadto Światowy Dzień bez Samochodu ma na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego, a także zachęcenie jak największej liczby osób do rozważań o konieczności wspierania takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

Źródło: tutaj!

Skip to content