uid_6df244627f3b6047965c9ab0824918691603197426620_width_900_play_0_pos_0_gs_0_height_506

Transplantacja narządów – kampania Drugie życie

W dniu 27 października 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu w ramach 13 edycji kampanii społecznej Drugie życie. Miało ono na celu przekazanie informacji na temat transplantacji narządów. Uczniowie biorący udział w szkoleniu, poznali transplantację zarówno od strony medycznej – podczas wykładów z lekarzami, jak i od “żywych” źródeł – podczas spotkań z osobami po przeszczepach.

Lekarze ze swojej fachowej strony starali się jak najlepiej wszystko wytłumaczyć. Uświadamiali młodym słuchaczom, co trzeba zrobić, żeby oddać narządy do przeszczepu (mowa tutaj m.in. o oświadczeniu woli), oraz jak wygląda ich pobranie i przeszczepienie.

Co to jest oświadczenie woli? To mały, niepozorny dokument, który za sprawą podpisu zyskuje niezwykłą moc. Jedno świadome wyrażenie zgody na oddanie swoich narządów do przeszczepu jest decyzją, która może uratować życie i przywrócić zdrowie kilku osobom. Do tego tematu powrócimy w późniejszym terminie.

Każdy z nas może zadawać sobie pytanie: Dlaczego warto takie oświadczenie podpisać i mieć zawsze przy sobie?

Wniosek jest jeden: Nigdy nie można myśleć, że zostanie się tylko dawcą. W dzisiejszych czasach choroby są tak rozwinięte, że każdy z nas albo z naszych najbliższych może zostać biorcą. To naprawdę nic nie kosztuje. Po śmierci nasze organy mogą komuś uratować życie.

Przypominam o konkursie na logo kampanii!!!

Anna Pawlak
Koordynator edukacji zdrowotnej

Skip to content