logo_liczba_Pi

Międzynarodowy Dzień Liczby PI

Data czternastego marca zapisana w amerykańskim formacie 3.14 kojarzy się z liczbą π, dlatego właśnie w tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby π.LICZBA PI
Jeżeli dokonamy dzielenia długości obwodu koła (lub okręgu) i długości jego średnicy, to w wyniku otrzymamy jedną z najsłynniejszych stałych matematycznych – liczbę π. Nie ma znaczenia, czy rozważać będziemy duże, czy małe koła- wynik takiego dzielenia zawsze da tę samą liczbę.


π to liczba niewymierna, oznacza to, że posiada ona nieskończone nieokresowe rozwinięcie dziesiętne. Mówiąc prostym językiem: chcąc określić dokładnie wartość liczby π, należałoby podać nieskończenie wiele cyfr po przecinku. Dlatego w praktyce najczęściej korzysta się z przybliżonej wartości 3,14.

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi można celebrować na różne sposoby. Uczniowie z naszej szkoły z tej okazji 14 marca PRZYBILI PIONĘ jednej ze szkół w województwie lubuskim. Tego dnia odwiedziliśmy Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie w celu nawiązania współpracy, zaprzyjaźnienia oraz przeprowadzenia zawodów dotyczących liczby π. Najważniejszą konkurencją była rozgrywka dotycząca zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających się na Liczbę Pi. Jeden z uczniów PZS w Świebodzinie zapamiętał ich aż 587! Było to imponujące! Kolejne konkurencje dotyczyły gry hazardowej pozwalającej oszacować Liczbę Pi, a także odbyła się konkurencja pt. „Żywe Pi” pokazująca uczniom, że jest to liczba nieskończona. Na koniec rozegrany został mecz Piłki nożnej, który zwyciężyliśmy z wynikiem 2:0.

W ogólnym rozrachunku zwyciężył Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie. Po wszystkim uczniowie uczący się na profilu technik żywienia i usług gastronomicznych z PZS w Świebodzinie poczęstowali naszych uczniów Pizzą oraz słodkościami. Nie obyło się również bez zwiedzania Świebodzina oraz wizyty przy Pomniku Chrystusa.

Dziękujemy PZS w Świebodzinie za miłe przyjęcie i nawiązanie współpracy. Za rok kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby PI. Do zobaczenia!

Skip to content