logo_MTP_2023

1 czerwca 2023r. uczniowie klasy 2 mechanik precyzyjny Branżowej Szkoły I stopnia Zespołu Szkół Politechnicznych – patronackiej klasy firm: Gestamp, Volkswagen i Blum, pod opieką pana Władysława Tyxa, nauczyciela Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, odbyli wycieczkę przedmiotową do Poznania na Targi ITM Innowacje – Technologie – Maszyny.

Targi ITM INDUSTRY EUROPE są wiodącym wydarzeniem w tej części Europy, skupiającym liderów innowacyjnego sektora przemysłowego. To wyjątkowa okazja,żeby zobaczyć na żywo, jak działają najnowsze maszyny pomiarowe, narzędzia skrawające czy centra obróbcze, które stanowią kluczowe elementy przemysłu 4.0.Ekspozycja targowadała uczniom możliwość zapoznania się z aktualną ofertą producentów branży mechanicznej oraz mechatronicznej. Wśród stoisk wyszczególnić można było następujące kategorie:

 • Obrabiarki do metali,
 • Narzędzia,
 • Obróbkę powierzchniową,
 • Spawanie i cięcie,
 • Metalurgię,
 • Robotykę,
 • Odlewnictwo,
 • Oprogramowanie,
 • Metrologię,
 • Technologie addytywne (przyrostowe),
 • Automatykę przemysłową.

Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki zaznajomili się z najnowszymi trendami metrologii przemysłowej oraz automatyki pomiarowej.

Dzięki uprzejmości firmy Robix Automation uczniowie mogli przekonać się jak działa egzoszkielet MATE firmy COMAU – pozwala on na wykonywanie ciężkich prac fizycznych, odciążając mięśnie. MATE umożliwia powtarzanie dynamicznych ruchów ramion przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności ciała.

Natomiast firma EdutechExpertktóra zajmuje się profesjonalnym doradztwem, sprzedażą i wdrożeniem robotów współpracujących (cobot), drukarek 3D, wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz nowych technologii dla firm z przemysłu 4.0, zorganizowała dla uczniów warsztaty z zakresu skanowania 3D, zasad automatyzacji systemów produkcyjnych oraz zaprezentowała interaktywną lekcje w Gogle VR.

Wizyta na Targach była dla uczniów okazją zapoznania się z nowoczesnymi technologiami, perspektywą rozwoju branży, której podstawy stanowią ich przedmiot nauki, a dodatkowo dała szczególną możliwość bezpośredniego doświadczenia kontaktu z produktami tych technologii, z technicznymi nowinkami i dobrze rozumianą nowoczesnością.

Skip to content