logo_profilaktyka_2021

Spotkanie młodzieży z przedstawicielkami stowarzyszenia wrzesińskiego klubu Amazonek

Tradycją stały się już w naszej szkole spotkania młodzieży z przedstawicielkami stowarzyszenia wrzesińskiego klubu Amazonek we Wrześni. W zeszłym roku szkolnym nie było to możliwe, jednak w tym roku udało się.

21 października 2021 roku uczniowie klas: I TER, 3TB, 2TEK i 1TB wzięli udział w wykładzie na temat profilaktyki raka piersi i samobadania.

Podczas prelekcji nasi goście omówili symptomy choroby nowotworowej piersi. Panie wskazały na co należy zwrócić uwagę, co nas powinno zaniepokoić w wyglądzie skóry, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie. Młodzież dowiedziała się również, gdzie należy zgłaszać się po pomoc w razie wykrycia guzka czy zmian skórnych.

W profilaktyce chorób nowotworowych, w tym raka piersi, ważne są nie tylko badania wykonywane przez specjalistyczne aparatury (USG, mammografia), ale przede wszystkim przez dłonie. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same. Regularnie, co miesiąc badać powinny się już dziewczyny, które ukończyły 20 rok życia.

Wolontariuszki – amazonki opowiadały o swojej chorobie, jej początku, procesie leczenia. Były to bardzo osobiste wypowiedzi, dotyczące sfery emocjonalnej z jaką muszą sobie poradzić osoby dowiadujące się o swojej chorobie. Przekonywały również młodzież, że wykrycie guzków w trakcie samobadania nie oznacza końca życia. Jedna z pań opowiedziała swoją walkę z nowotworem i jest żywym przykładem na to, iż wcześnie wykryta zmiana daje gwarancję wyleczenia.

Na koniec spotkania uczniowie mogli poćwiczyć na fantomach piersi, w jaki sposób można znaleźć guzek. Poprzez to ćwiczenie uczyli się wyczuwać zmiany nowotworowe.

Mamy nadzieję, że spotkanie to uświadomiło młodym ludziom, że tak naprawdę ich zdrowie leży w ich rękach. Każdy człowiek powinien wziąć za siebie odpowiedzialność w kwestii zdrowia, profilaktyki, oraz prawidłowego dbania o swoje zdrowie.

Prezentacja multimedialna “Rak Piersi” (udostępniona na stronie internetowej PSSE we Wrześni).

Ewa Kujawska, Anna Pawlak

Skip to content