„To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci.” /Jan Paweł II/
18 maja przypada 82. rocznica bitwy o Monte Cassino. To Święto naszych Patronów – Żołnierzy walczących o Monte Cassino.
Dzień Patrona jest ważnym wydarzeniem w życiu naszej społeczności szkolnej. Przypomina nam, że wartości takie jak odwaga, odpowiedzialność, solidarność i miłość do Ojczyzny pozostają aktualne także dziś.
Zacięta walka Polaków i postępy sprzymierzeńców na innych odcinkach natarcia doprowadziły w efekcie do opanowania 18 maja 1944 r. kluczowych pozycji obronnych, w tym wzgórza klasztornego.
Wśród tych Odważnych był nietuzinkowy żołnierz kapral Wojtek – maskotka Korpusu – który służył w 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii.
Maluch pozostawiony przez matkę został przygarnięty przez żołnierzy. Lubił zapasy i kąpiele pod prysznicem. Przeszedł cały szlak bojowy z Iranu do Włoch. Po wojnie trafił do zoo w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 r.
Historia niedźwiedzia Wojtka została przybliżona młodzieży dzięki filmowi oraz krzyżówkom, rozwiązywanym na godzinach wychowawczych.
Pamięć o naszych Patronach jest dla nas wartością pielęgnowaną w sercach kolejnych pokoleń uczniów.