"Jakżeż była wielka myśl Boga, gdy wymyślił drzewo" John Ruskin

logo Święto Drzewa 2017Corocznie w październiku obchodzone jest "Święto Drzewa". W bieżącym roku obchody te przypadły w naszej szkole na dzień 25 październik, a ubarwił je wykład dendrolog dr inż. Joanna Bykowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zatytułowany "Rekordy drzew". Ciekawej prelekcji wysłuchali uczniowie kształcący się w kierunku technik architektury krajobrazu.

Usłyszeliśmy m.in. o najstarszym drzewie w Polsce, jakim jest cis pospolity - Cis Henrykowski liczący sobie ok. 1280 lat , jesion wyniosły o wysokości 45,2 m jest obecnie najwyższym drzewem w Polsce, sosna Lamberta posiada najcięższe szyszki do 2 kg, topola czarna - gatunek o największej liczbie nasion (28 mln), najcięższe nasiona do 22 kg należące do Lodoicji seszelskiej, a nawet najgłośniejszym drzewie - Łoskotnicy strzelającej, u której podczas dojrzewania nasion i pękania torebkin dochodzi do głośnych odgłosów dźwiękowych przypominających huk z broni palnej.

Mimo deszczowej i niesprzyjającej aury, na terenie szkoły mamy pięć nowych drzew - trzy klony polne ‘Elsrijk’, lipę drobnolistna i dąb szypułkowy ‘Fastigiata’. Przy sadzeniu lipy drobnolistnej w odmianie ‘Greenspire’ swój udział miała wicedyrektor szkoły pani Magdalena Kostecka.

Na ten dzień uczniowie przygotowali prace konkursowe wykonane w dowolnej technice - szkice, zdjęcia, pastele, na które można było oddać swój głos. Łącznie głosowało 204 osoby, pierwsze miejsce z liczbą 90 głosów oddano na pracę Agaty Makowskiej z III TA, drugie miejsce z liczbą 39 głosów zajęła Kornelia Raczak z III TA, a trzecie Iwona Niedziela z II TA. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę "Album roślin doniczkowych". Klasy III TA i IV TA konkurowały ze sobą w rozpoznawaniu gatunków drzew i krzewów liściastych oraz iglastych. Oba trzyosobowe składy wykazały się bardzo dobrą znajomością roślin oraz umiejętnością ich charakterystyki i zremisowały.

GALERIA