Narodowe Czytanie 2017

logo czytanie Wesele"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to tegoroczna lektura Akcji Narodowego Czytania 2017. W naszej szkole jej fragmenty uczniom i nauczycielom zaprezentowali: starosta wrzesiński pan Dionizy Jaśniewicz, sekretarz powiatu pani Bożena Nowacka, dyrektor szkoły pan Bogdan Nowak, pan Mirosław Jadryszak oraz uczniowie: Joanna Kapela, Krzysztof Tokarski, Mateusz Chmielewski, Nikodem Idzikowski, Mateusz Wiśniewski, Alan Helwing, Szymon Dobrowolski i Alan Szady.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach.

"Wesele" - dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".

GALERIA