Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Wizyta uczniów z Wolfenbüttel we Wrześni

logowyminana

Od 8 maja 2017 roku gościliśmy z rewizytą 14-osobową grupę uczniów z partnerskiej szkoły Carl-Gotthard-Langhans-Schule z Wolfennbüttel w Niemczech. Opiekunami grupy byli pani Martina Sasse oraz pan Lars Gemke, którzy przyjeżdżają do nas z młodzieżą nieprzerwanie od 2004 roku.

We wtorek 9 maja rozpoczęliśmy od spotkania z panem dyrektorem Bogdanem Nowakiem, który przywitał naszych gości, a następnie wręczył na pamiątkę najnowsze koszulki promujące Wrześnię. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie szkoły, a następnie uczniowie przygotowali turniej par polsko-niemieckich w „Kahoota”, którego głównym tematem była wiedza o Polsce i krajach niemieckojęzycznych. Po południu dobyła się gra miejska, podczas której nasi goście zostali zapoznani z najciekawszymi miejscami na terenie Wrześni. Kolejny już rok, pierwszy dzień pobytu we Wrześni zakończył mecz piłki nożnej, który wygrali uczniowie niemieccy, wspomagani panem Witoldem Michalakiem oraz pierwszy raz w historii uczestniczką wymiany, którą była Asia Wawrowska z klasy 1 TI.

W środę zabraliśmy naszych gości na całodniową wycieczkę do Wrocławia. Tam czekała na nas moc atrakcji. Część grupy skorzystała z atrakcji Parku Linowego na Wyspie Opatowickiej, a Ci, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na to, mieli okazję podziwiać pokaz fontanny multimedialnej znajdującej się obok Hali Stulecia. Po południu wraz z przewodnikiem grupa niemiecka zwiedzała i poznawała najciekawsze miejsca starówki Wrocławia.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spotkania w Starostwie Powiatowym z panem wicestarostą Waldemarem Grzegorkiem, który zapoznał nas z krótką historia powiatu a na zakończenie spotkania każdemu uczestnikowi wymiany przekazał drobny upominek z logo starostwa. Po wizycie w starostwie udaliśmy się do Hotelu Kosmowski, gdzie odbył się drużynowy turniej w Bowling. Po południu w sali 108 odbył się wieczór filmowy, podczas, którego zaprezentowany został niemiecki film "Vincent chce nad morze”. Wieczór zakończyliśmy wspólna kolacją, na którą potrawy przygotowali nasi uczniowie.

W piątek przed południem mieliśmy okazję zobaczyć produkcję Volkswagena Craftera w podwrzesińskiej fabryce. A następnie udaliśmy się na cmentarz niemiecki do Sokolnik, którym opiekujemy się wraz z uczniami z partnerskiej szkoły. Po obiedzie zakończyliśmy wymianę w szkole gdzie w pracowni komputerowej uczniowie wspólnie montowali i prezentowali film z całego pobytu grupy niemieckiej we Wrześni.

W sobotę 13 maja zawieźliśmy naszych przyjaciół z Niemiec na dworzec do Poznania, skąd po krótkim pożegnaniu udali się w drogę powrotną do Wolfenbüttel. Był to kolejny tydzień wymiany pełen wrażeń.

Opiekunami tegorocznej wymiany byli pani Lidia Kostrzewa oraz pan Witold Michalak. Serdeczne podziękowania należą się uczniom biorącym udział w wymianie, za przygotowanie gier i zabaw dla grupy niemieckiej. Do grupy tej należeli uczennice i uczniowie z klasy 1 TI: Joanna Wawrowska, Agnieszka Meller, Paulina Refermat, Eliza Górecka, Bartosz Adamczyk, Stanisław Roszkowiak, Krzysztof Brzeziński, Daniel Urbanowicz, Marcin Kosowski, Oskar Rodowski, Oskar Wąsiewicz, Mikołaj Przysiuda, Bartosz Rybacki, uczennice z klasy 1 TEK: Julia Majdecka, Julia Rewers, Wiktoria Marczak, uczennice z klasy 1 TB: Paulina Kmieć i Julia Purgał oraz uczniowie Bartłomiej Szyszko z 1 TE i Wojciech Wawrzynkiewicz z 1 TAI.

Spotkanie było możliwe między innymi dzięki wsparciu finansowemu fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Kolejna wymiana już za rok.

 

GALERIA

Wyszukiwarka

srebrna tarcza technika 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest wśród 150 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł
„Srebrnej Szkoły 2018”

 

edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


logo NPRC


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap