Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Wizyta uczniów z Wolfenbüttel we Wrześni

logowyminana

Od 8 maja 2017 roku gościliśmy z rewizytą 14-osobową grupę uczniów z partnerskiej szkoły Carl-Gotthard-Langhans-Schule z Wolfennbüttel w Niemczech. Opiekunami grupy byli pani Martina Sasse oraz pan Lars Gemke, którzy przyjeżdżają do nas z młodzieżą nieprzerwanie od 2004 roku.

We wtorek 9 maja rozpoczęliśmy od spotkania z panem dyrektorem Bogdanem Nowakiem, który przywitał naszych gości, a następnie wręczył na pamiątkę najnowsze koszulki promujące Wrześnię. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie szkoły, a następnie uczniowie przygotowali turniej par polsko-niemieckich w „Kahoota”, którego głównym tematem była wiedza o Polsce i krajach niemieckojęzycznych. Po południu dobyła się gra miejska, podczas której nasi goście zostali zapoznani z najciekawszymi miejscami na terenie Wrześni. Kolejny już rok, pierwszy dzień pobytu we Wrześni zakończył mecz piłki nożnej, który wygrali uczniowie niemieccy, wspomagani panem Witoldem Michalakiem oraz pierwszy raz w historii uczestniczką wymiany, którą była Asia Wawrowska z klasy 1 TI.

W środę zabraliśmy naszych gości na całodniową wycieczkę do Wrocławia. Tam czekała na nas moc atrakcji. Część grupy skorzystała z atrakcji Parku Linowego na Wyspie Opatowickiej, a Ci, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na to, mieli okazję podziwiać pokaz fontanny multimedialnej znajdującej się obok Hali Stulecia. Po południu wraz z przewodnikiem grupa niemiecka zwiedzała i poznawała najciekawsze miejsca starówki Wrocławia.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spotkania w Starostwie Powiatowym z panem wicestarostą Waldemarem Grzegorkiem, który zapoznał nas z krótką historia powiatu a na zakończenie spotkania każdemu uczestnikowi wymiany przekazał drobny upominek z logo starostwa. Po wizycie w starostwie udaliśmy się do Hotelu Kosmowski, gdzie odbył się drużynowy turniej w Bowling. Po południu w sali 108 odbył się wieczór filmowy, podczas, którego zaprezentowany został niemiecki film "Vincent chce nad morze”. Wieczór zakończyliśmy wspólna kolacją, na którą potrawy przygotowali nasi uczniowie.

W piątek przed południem mieliśmy okazję zobaczyć produkcję Volkswagena Craftera w podwrzesińskiej fabryce. A następnie udaliśmy się na cmentarz niemiecki do Sokolnik, którym opiekujemy się wraz z uczniami z partnerskiej szkoły. Po obiedzie zakończyliśmy wymianę w szkole gdzie w pracowni komputerowej uczniowie wspólnie montowali i prezentowali film z całego pobytu grupy niemieckiej we Wrześni.

W sobotę 13 maja zawieźliśmy naszych przyjaciół z Niemiec na dworzec do Poznania, skąd po krótkim pożegnaniu udali się w drogę powrotną do Wolfenbüttel. Był to kolejny tydzień wymiany pełen wrażeń.

Opiekunami tegorocznej wymiany byli pani Lidia Kostrzewa oraz pan Witold Michalak. Serdeczne podziękowania należą się uczniom biorącym udział w wymianie, za przygotowanie gier i zabaw dla grupy niemieckiej. Do grupy tej należeli uczennice i uczniowie z klasy 1 TI: Joanna Wawrowska, Agnieszka Meller, Paulina Refermat, Eliza Górecka, Bartosz Adamczyk, Stanisław Roszkowiak, Krzysztof Brzeziński, Daniel Urbanowicz, Marcin Kosowski, Oskar Rodowski, Oskar Wąsiewicz, Mikołaj Przysiuda, Bartosz Rybacki, uczennice z klasy 1 TEK: Julia Majdecka, Julia Rewers, Wiktoria Marczak, uczennice z klasy 1 TB: Paulina Kmieć i Julia Purgał oraz uczniowie Bartłomiej Szyszko z 1 TE i Wojciech Wawrzynkiewicz z 1 TAI.

Spotkanie było możliwe między innymi dzięki wsparciu finansowemu fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Kolejna wymiana już za rok.

 

GALERIA

Wyszukiwarka

srebrna tarcza technika 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest wśród 150 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł
„Srebrnej Szkoły 2018”

 

edziennik


logo NPRC


logo kartaSzkolnabip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap