Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

I Ty możesz uratować komuś życie

logo DKMSW Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Cały czas są pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy. Fundacja DKMS została założona w 2008 roku i rozpoczęła rejestrację potencjalnych dawców szpiku w lutym 2009 roku. Od tego momentu stała się największą bazą potencjalnych dawców w Polsce.

Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

Prawdopodobieństwo, że zostanie się rzeczywistym dawcą wynosi około 5% w ciągu 10 lat. Oznacza to, że około 5 osób, z każdych 100 zarejestrowanych w przedziale 10 lat, może ofiarować szansę na życie zgodnemu pacjentowi. Im więcej osób zarejestruje się, jako potencjalni dawcy, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego genetycznie niespokrewnionego dawcy dla pacjenta – „genetycznego bliźniaka”. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy niespokrewnionego dla większej liczby pacjentów.

Kto może zostać potencjalnym dawcą? Osoba, która chce się zarejestrować, jako potencjalny dawca szpiku może to zrobić pod warunkiem, że spełni kilka kryteriów:

  • świadoma decyzja,
  • zgoda na pobranie obiema metodami (materiału do przeszczepienia),
  • wiek: 18-55 lat,
  • waga min. 50 kg i bez większej nadwagi,
  • ogólnie dobry stan zdrowia,
  • osoba, która wcześniej nie rejestrowała się jako dawca.

Zespół Szkół Politechnicznych przyłącza się do akcji. W dniu 3 kwietnia 2017 roku gościliśmy w szkole pana Krzysztofa Dąbka, który został dawcą szpiku przekazując cząstkę siebie drugiej osobie. Pan Krzysztof opowiedział uczniom swoją niezwykłą i wzruszającą historię zachęcając do rejestrowania się jako potencjalny dawca.

Zapraszamy wszystkich potencjalnych dawców do rejestracji która odbywa się w gabinecie higienistki szkolnej w dniach od 3 do 7 kwietnia 2017 roku. Rejestracja polega na wypełnieniu dokumentów oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Szczegółowych informacji udzieli higienista szkolna oraz pedagog szkolny.

Wyszukiwarka

srebrna tarcza technika 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest wśród 150 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł
„Srebrnej Szkoły 2018”

 

edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


logo NPRC


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap