Delegacja Zespołu Szkół Politechnicznych na Monte Cassino

logo Monte Cassino"Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia.
Bierze je na swoje skrzydła legenda
i zanosi do narodowego pamiątek kościoła.
Do nich należy właśnie bitwa o Monte Cassino." (gen. Władysław Anders)
Na zaproszenie ministra Jana Józefa Kasprzyka - Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, delegacja Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni wzięła udział w uroczystych obchodach 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

Obchody rozpoczęto o godz. 10:00 na polskim cmentarzu na Monte Cassino uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka.

W rocznicę zakończenia boju o klasztor na Monte Cassino, 18 maja 2016 roku, w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym na zboczach wzgórza wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką, córka generała Władysława Andersa i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders, przedstawiciele Senatu i Sejmu RP, władz włoskich i przede wszystkim weterani walk.

Kolejne pokolenie Polaków kultywujących naszą historię i tradycje reprezentowały poczty sztandarowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, które są członkami Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Wszyscy oddali hołd i cześć poległym.

Ostatnim punktem obchodów 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino w Republice Włoskiej była uroczystość w Piedimonte San Germano, przed pomnikiem 6. Pułku Pancernego "Dzieci Lwowskich".

Wyjazd na obchody 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino był nie tylko wspaniałą przygodą, ale przede wszystkim niezwykłą lekcją polskiej historii przekazywanej przez weteranów, którzy brali udział w walkach 2. Korpusu Polskiego we Włoszech i jak powiedział minister Kasprzyk, przytaczając fragmenty wiersza Mariana Hemara, który tak odpowiadał na pytanie, czy warto wówczas było walczyć Bośmy dali słowo. A jesteśmy z takiego narodu, że słowa, choćby skonał, nie złamie.

W skład delegacji Zespołu Szkół Politechnicznych weszli Dawid Dębowski i Eryk Szalbierz, uczniowie kl. II TEK (technik ekonomista), pod opieką pani Marleny Czyż.

GALERIA