Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Delegacja Zespołu Szkół Politechnicznych na Monte Cassino

logo Monte Cassino"Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia.
Bierze je na swoje skrzydła legenda
i zanosi do narodowego pamiątek kościoła.
Do nich należy właśnie bitwa o Monte Cassino." (gen. Władysław Anders)
Na zaproszenie ministra Jana Józefa Kasprzyka - Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, delegacja Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni wzięła udział w uroczystych obchodach 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

Obchody rozpoczęto o godz. 10:00 na polskim cmentarzu na Monte Cassino uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka.

W rocznicę zakończenia boju o klasztor na Monte Cassino, 18 maja 2016 roku, w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym na zboczach wzgórza wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką, córka generała Władysława Andersa i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders, przedstawiciele Senatu i Sejmu RP, władz włoskich i przede wszystkim weterani walk.

Kolejne pokolenie Polaków kultywujących naszą historię i tradycje reprezentowały poczty sztandarowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, które są członkami Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Wszyscy oddali hołd i cześć poległym.

Ostatnim punktem obchodów 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino w Republice Włoskiej była uroczystość w Piedimonte San Germano, przed pomnikiem 6. Pułku Pancernego "Dzieci Lwowskich".

Wyjazd na obchody 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino był nie tylko wspaniałą przygodą, ale przede wszystkim niezwykłą lekcją polskiej historii przekazywanej przez weteranów, którzy brali udział w walkach 2. Korpusu Polskiego we Włoszech i jak powiedział minister Kasprzyk, przytaczając fragmenty wiersza Mariana Hemara, który tak odpowiadał na pytanie, czy warto wówczas było walczyć Bośmy dali słowo. A jesteśmy z takiego narodu, że słowa, choćby skonał, nie złamie.

W skład delegacji Zespołu Szkół Politechnicznych weszli Dawid Dębowski i Eryk Szalbierz, uczniowie kl. II TEK (technik ekonomista), pod opieką pani Marleny Czyż.

GALERIA

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo mLegitymacja


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap