Wycieczka do Łodzi

wycieczka lodzKlasa III TEK (technik ekonomista) pod opieką pani Anny Adam i wychowawczyni pani Magdaleny Kosteckiej udała się na wycieczkę krajoznawczą do Łodzi. Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała i zmagaliśmy się z przeraźliwym zimnem i deszczem, to z pewnością był to bardzo interesujące pobyt, głównie dzięki fantastycznemu przewodnikowi, panu Filipowi Jasieczkowi. Rozpoczęliśmy krótkim wprowadzeniem do zwiedzania miasta i projekcją filmu "Zagubiony kwartał", a następnie udaliśmy się do Muzeum Miasta Łodzi mieszczącego się w Pałacu Poznańskiego.

Zwiedzaliśmy m.in. salę w której kręcono sceny do filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana", gabinety Jana Karskiego, Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Karla Dedeciusa oraz Galerię Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której mogliśmy nieomal dotknąć statuetki Oscara.

Bogatsi w wiedzę z literatury udaliśmy się na ulicę Piotrkowską, aby podziwiać zabytkowe kamienice i przemierzyć pieszo kawałek tej najsłynniejszej i najdłuższej, bo liczącej 4200 m, ulicy Łodzi. Po obiedzie czekała na nas kolejna atrakcja, tym razem najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Planetarium EC1 z ekranem sferycznym o średnicy 14 metrów. A tam, poza podróżą po naszej galaktyce, obejrzeliśmy film o początkach ery kosmicznej.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji historii. Pan Filip przybliżył nam historię Żydów, ich tradycje, religię i związane z nią obrzędy. Obejrzeliśmy zdjęcia nieistniejących już łódzkich synagog, a później udaliśmy się na Cmentarz Żydowski, gdzie zatrzymaliśmy się m.in. przy grobach rodziców Juliana Tuwima, mauzoleum Izraela Poznańskiego oraz Polu Gettowym. Kolejnymi punktami programu były: Księży Młyn (dzielnica fabryczno-mieszkalna wybudowana przez Karola W. Scheibler), Muzeum Kinematografii w dawnym pałacu Scheiblera i na zakończenie Manufaktura. W trakcie całego zwiedzania mieliśmy okazję przyjrzeć się muralom namalowanym przez artystów z całego świata. Wyjeżdżaliśmy z poczuciem, że warto jeszcze kiedyś wrócić do tego miasta.

GALERIA