Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Wizyta uczniów z Wolfenbüttel

logo pobytOd 18 do 23 maja 2014 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów oraz ich opiekunów: panią Martiną Saβe i pana Larsa Gemke, z zaprzyjaźnionej szkoły w Wolfenbüttel w Niemczech. Wizyta we Wrześni odbyła się w ramach projektu współfinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Natomiast uczniowie naszej szkoły byli w Niemczech od 3 do 8 maja bieżącego roku. Współpraca między Zespołem Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni a Carl-Gotthard-Langhans-Schule w Wolfenbüttel, trwa już od 23 lat.

W ramach oficjalnego programu niemieccy i polscy uczniowie mieli okazję spotkać się z dyrektorem ZSP, panem Bogdanem Nowakiem oraz wicestarostą wrzesińskim, panem Waldemarem Grzegorkiem. Początkowe obawy związane z porozumiewaniem się w języku obcym okazały się zupełnie niepotrzebne. Nasi goście szybko potrafili powiedzieć kilka słów po polsku i zaśpiewać w naszym ojczystym, niełatwym dla nich języku. Kolejne dni to okazje do zweryfikowania ewentualnych uprzedzeń i stereotypów na temat sąsiadów. Program wymiany był bogaty: zwiedzanie Poznania i Bydgoszczy, porządkowanie cmentarza ewangelickiego w Sokolnikach, wypoczynek na kajakach i żaglówkach na Jeziorze Powidzkim oraz mecz piłki nożnej (przegrany niestety przez polską drużynę, ale nie wynik był najważniejszy, lecz wspaniała zabawa). Naszych gości urzekła nie tylko okolica, ale przede wszystkim ludzie i gościnność. Niewątpliwie jest to zasługa wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tej wizyty. Przede wszystkim pani Agnieszki Pol i uczniów klas pierwszych, biorących udział w tegorocznej wymianie oraz właścicieli gospodarstwa Hula w Gutowie Małym, u których zakwaterowana była grupa niemiecka. Mamy nadzieję, że tak, jak bywało w ubiegłych latach, zawarte znajomości podczas tych dwóch tygodni, dadzą początek przyjaźniom trwającym wiele lat. Kolejna grupa uczniów z naszej szkoły wyjedzie do Niemiec w kwietniu przyszłego roku.

GALERIA

 

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap