Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Mickiewicz, rowery i Warta

mickiewiczNa obiecywaną jeszcze w ubiegłym roku szkolnym rowerową wycieczkę do Śmiełowa udała się klasa III BTI. Pozostaje to oczywiście w ścisłym związku z lekcjami języka polskiego i niedawnymi spotkaniami z twórczością Adama Mickiewicza. Właśnie leżący u stóp tzw. Szwajcarii Żerkowskiej Śmiełów kojarzy się najsilniej z pobytem wieszcza w Wielkopolsce.

Zaledwie trzytygodniowa jego wizyta w pałacu należącym wówczas do rodziny Gorzeńskich pozostawiła po sobie wiele historii, z których jedna opowiada o lekko skandalizującym wówczas romansie poety z prześliczną Konstancją Łubieńską. Mieszkańcy Śmiełowa do dziś są przekonani, że to właśnie tutaj rodziły się pierwsze strofy „Pana Tadeusza". Gdy z okna pokoju, w którym mieszkał poeta, spojrzy się w kierunku nieodległych wzgórz żerkowskich, nietrudno uwierzyć, że to właśnie w tym miejscu powstawały wersy „o tych pagórkach leśnych i łąkach zielonych". I jeśli nawet brakuje dowodów, że tak właśnie było, zawsze na podorędziu pozostaje wyobraźnia. Wszakże po coś wszyscy ją mamy...

Po zwiedzeniu muzeum - ogromne wyzwanie: rowerowa wspinaczka na najwyższy żerkowski pagór. Stamtąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Wielkopolsce. Całkiem przyjemnie właśnie z tego miejsca zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle rozpościerającego się w dolinie śmiełowskiego pałacu. Z samego czubka wiaty na punkcie widokowym pejzaż wydawał się jeszcze pyszniejszy...

A później szaleńczy zjazd w stronę Warty i pokonanie rzeki promem w pobliskim Dębnie. Stamtąd do domu zostało tylko 30 kilometrów. W ostatnie ciepłe i słoneczne dni lata mogło być to tylko przyjemnością. I było.

GALERIA

Wyszukiwarka

zlota tarcza technika 2015

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni zajęło 2 miejsce w województwie wielkopolskim i 18 miejsce w Polsce w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł
„Złotej Szkoły 2019”


PM 1
PM 2.5
PM 10
25
38
44
2019-10-22 13:59:02

edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap