Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

DSCF1701 1W dniach 17 i 18 kwietnia 2015 roku Filip Górski, uczeń klasy III TA (technik architektury krajobrazu), wziął udział w XXXIX Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Do eliminacji okręgowych olimpiady, w bloku Architektura Krajobrazu, przystąpiło 25 uczestników. Po rozwiązaniu testu z wiedzy teoretycznej oraz wykonaniu zadań części praktycznej jury wyłoniło zwycięzców konkursu. Filip osiągnął duży sukces zajmując II miejsce, tym samym kwalifikując się do etapu centralnego olimpiady.

Czytaj całość

Jak powstaje las?

las 21Las – rosną w nim wysokie drzewa, gęste krzewy oraz paprocie, żyją rozmaite zwierzęta. Taki obraz znamy wszyscy. Zanim jednak drzewa osiągną dojrzałą formę muszą rosnąć minimum kilkadziesiąt lat. Przekonali się o tym uczniowie trzech klas kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu, którzy przy wsparciu kolegów z klasy I TM (technik mechanik), zwiedzali szkółkę leśną w Jarocinie oraz mieli okazję zasadzić fragment lasu w Leśnictwie Sarnice koło Miłosławia.

Czytaj całość

20 marca - Międzynarodowy Dzień Szczęścia

szczawikJak uprawiać "czterolistną koniczynkę"? Szczawik czterolistny, szczawik Deppego (Oxalis tetraphylla, O. deppei), to niewielka roślina potocznie nazywana "czterolistną koniczynką", z którą w rzeczywistości niewiele ma wspólnego. Łączy je tylko podobny kształt liści. To wystarczyło, by szczawik Deppego uważać za roślinę przynoszącą szczęście :). Szczawik jest rośliną bulwiastą, która można uprawiać w doniczce lub na rabacie. Z bulwki wyrastają liście umieszczone na długich ogonkach. Każdy zbudowany jest z czterech zielonych listków ozdobionych bordowobrązową, zygzakowatą linią lub plamką w części wewnętrznej.

Czytaj całość

Warsztaty projektowe "Ogród z klasą"

gardenia 8W dniu 26 lutego 2015 roku uczniowie klasy III TA (technik architektury krajobrazu) - Nikoletta Górska i Filip Górski, wzięli udział w warsztatach projektowych podczas Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Warsztaty miały na celu wykonanie projektu koncepcyjnego ogrodu przy zabudowie miejskiej w Warszawie. Uczestnicy zostali podzieleni na pięcioosobowe zespoły, a każda z grup miała do dyspozycji planszę z nadrukiem przedstawiającym plan ogrodu oraz nożyczki i nalepki roślin do wycięcia.

Czytaj całość

Ogródki w szkle

DSCF1433Mimo iż jest jeszcze kalendarzowa zima, architekci krajobrazu zaczynają już myśleć o wiośnie. W związku z tym poczyniliśmy przygotowania do sezonu i wykonaliśmy pierwsze prace. Zaczęliśmy od przesadzenia roślin uprawianych w pracowniach architektury krajobrazu oraz wysiewu nasion roślin, którymi zamierzamy późną wiosną upiększyć teren wokół szkoły. Stęsknieni za pracą w terenie oraz zainspirowani wycieczką do palmiarni i zoo postanowiliśmy stworzyć namiastkę ogrodu – założyliśmy miniogródki w szkle. Tymczasem - byle do wiosny!

Czytaj całość

Wycieczka do ogrodów dydaktycznych

palmiarnia i zooW lutym 2015 roku uczniowie kl. I, II i III kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu, a także kilka osób z klas o innych profilach, zwiedzali wyjątkowe miejskie tereny zieleni – Palmiarnię Poznańską oraz Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Podczas lekcji w palmiarni poznali ciekawe gatunki roślin pochodzące z najdalszych stron świata oraz usłyszeli wiele porad dotyczących roślin uprawianych w domu. Natomiast w zoo, w czasie specjalnego wykładu, została przybliżona im wiedza dotycząca mieszkańców Starego zoo, a w szczególności hodowanych tam gadów.

Czytaj całość

Porady ogrodnicze

ogrod12 lutego 2015 roku, w czasie spotkania z rodzicami, uczniowie klas technik architektury krajobrazu będą udzielać porad ogrodniczych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stoisko przy pokoju nauczycielskim w nowym budynku.

Cmentarz w Sokolnikach

cmentarz sokolnikiByć może nie wszyscy wiedzą, że Zespół Szkół Politechnicznych opiekuje się zabytkowym cmentarzem protestanckim w Sokolnikach. Co roku uczniowie naszej szkoły, pod okiem pana Jacka Pluty i nauczycieli architektury krajobrazu, porządkują poszczególne groby oraz cały teren cmentarza. W tym roku zajęli się tym uczniowie klas 2 TA oraz 3 elo. Zachęcam do obejrzenia zdjęć z Sokolnik.

Czytaj całość

Architekci krajobrazu na Dożynkach Powiatowych

dozynki powiatoweW niedzielę 7 września 2014 roku dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych uczestniczyli w Dożynkach Powiatowych, które odbyły się w Nekli. Szkołę reprezentował ponadto poczet sztandarowy. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu przygotowali oraz przeprowadzili wraz z nauczycielami konkurs ekologiczny. Dobra odpowiedź nagradzana była sadzonką drzewa lub krzewu ozdobnego.

Czytaj całość

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap